Закон о социјалном предузетништву – јачање економије засноване на солидарности и побољшање стандарда социјално најугроженијих категорија
Закон о социјалном предузетништву допринеће јачању економије засноване на солидарности и снажно ће утицати на побољшање стандарда пре свега социјално најугроженијих категорија становништва, изјавила је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална права проф. др Дарија Кисић Тепавчевић у Народној скупштини Републике Србије, представљајући Предлог закона о социјалном предузетништву.
„Овај закон представља и снажно подстицајно окружење за развој најлепших особина у нашем народу, а то су марљивост, предузимљивост, солидарност и хуманост, којима сви заједно градимо још лепшу, јачу и напреднију Србију“, истакла је Кисић Тепавчевић.
Уз напомену да овакав начин пословања до сада није био правно регулисан, Кисић Тепавчевић је рекла да Предлог закона о социјалном предузетништву представља значајну новину.
Како је нагласила, социјално предузетништво представља посебан начин пословања, где је економска компонента изражена, али је битна и социјална димензија, јер се део зараде у овим предузећима одваја у циљу испуњавања одређене социјалне мисије.
Министарка Кисић Тепавчевић је навела да је то могуће остварити путем запошљавања најугроженијих категорија на тржишту рада, путем директног издвајања дела зараде ка решавању друштвених, економских и еколошких изазова, као и кроз директно пружање услуга у заједници.
„Оваква предузећа имају посебан начин пословања и њиховим активирањем омогућавамо да се искористи њихов потенцијал у заједници и да се побољша положај социјално најугроженијих, а пре свега да се смањи стопа незапослености најрањивијих категорија на тржишту рада“, рекла је Кисић Тепавчевић.