Aa

Aa

Старовић на седници Одбора за права детета „Превенција и спречавање свих облика насиља која укључују децу“

Старовић на седници  Одбора за права детета „Превенција и спречавање свих облика насиља која укључују децу“

Старовић на седници Одбора за права детета „Превенција и спречавање свих облика насиља која укључују децу“

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовицћ  представио је на седници Одбора за права детета Народне Скупштине Републике Србије, резултате Националне платформе за превенцију насиља које укључује децу – “Чувам те”.

 

„Најосетљивија и најрањивија група у друштву јесу управо деца и за њих ЧУВАМ ТЕ има посебно значење, значење сигурности, уточишта, заштите“, рекао је Старовић. Он је указао да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у приоритету свог рада има социјалну заштиту, у чијој надлежности се у свом делокругу рада, налазе деца.

 

Истичући да би волео да насиље над децом не постоји као категорија у нашем друштву , Старовић је рекао да у оквиру социјалне заштите постоје услуге  које су  намењене деци жртвама насиља. „ У нади да помажемо да се смањи и надам се искорени такав положај деце систем социјалне заштите пружа услуге смештаја у прихватилишту, услугу СОС телефона за жене и девојчице са искуством насиља, као и услуге становања уз подршку која је доступна жртвама трговине људима са навршених 15 година живота“, рекао је Старовић и додао да ће Министарство у наредном периоду  развијати  услуге  ради превенције насиља над децом.

 

Као један од приоритета рада Министарства на том пољу, Старовић је навео Националну дечју СОС линију – НАДЕЛ – 116 111,  која је поред саветодавне телефонске линије за децу,  развила и поверљив и анониман чет за децу и младе који више преферирају писану комуникацију, нову онлајн услугу за дописивање са стручним сарадницима.

 

„СОС линија за децу је за 18 година постојања примила је скоро 2 милиона позива и обавила десетине хиљада саветодавних разговора са децом и младима. Доступна је 365 дана у години, 24 сата дневно. Значајан број позива се односи на насиље, у највећем броју вршњачко, али и породично, дигитално. Ове услуге, веома су значајне са становишта превенције насиља, издвајања детета из породица и реаговања у кризним ситуацијама“, навео је министар.

 

Говорећи о последњем извештају Републичког завода за социјалну заштиту за 2022. годину, министар је рекао да је у центрима за социјални рад  забележен наставак тренда пораста броја пријава насиља над децом, међу којима са уделом од 44,6% доминирају пријаве за емоционално насиље, док је услугу СОС телефона за жене са искуством родно заснованог насиља користила је 121 девојчица, што је за 70,4% више него у 2018. години.

 

„Стога и Национална платформа за превенцију насиља, које укључује децу, "Чувам те" омогућава  унапређење сарадње, брже и ефикасније деловање у поступању надлежних органа, праћења појава, контролу поступања у случајевима насиља над децом и извештавање“,рекао је министар Старовић.