Старовић на конференцији "Једнаке, Сигурне, Оснажене"
Министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Немања Старовић, поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, учествовао је на конференцији "Једнаке, Сигурне, Оснажене".
Говорећи о положају жена на тржишту рада и значајном броју жена које се суочавају са факторима вишеструке теже запошљивости, министар је рекао да су Законом о социјалном предузетништву жене препознате као друштвено осетљиве групе. Он је додао да је Законом правно уређена област социјалног предузетништва и назначена његова улогу у социјално-економском оснаживању друштвено осетљивих група, међу којима су препознате и жене.
Старовић је указао да је у Стратегији запошљавања у Републици Србији за период од 2021. до 2026. године, једна од дефинисаних мера управо Унапређење положаја жена на тржишту рада, и да су посебно осетљива група жена - жртве породичног насиља.
Министар је рекао да према подацима Националне службе за запошљавање, на крају децембра 2023. године, на евиденцији незапослених налазило 286 жена жртава породичног насиља, од којих је 41 жртва породичног насиља била укључена у мере активне политике запошљавања.
„Подаци показују да се један број жена охрабрио да пријави насиље у породици и затражи подршку система, али је на систему и институцијама да уз додатне напоре и координисане активности свакој жртви породичног насиља обезбеди најпре заштиту и сигурност, а затим и сваку другу врсту подршке која јој је неопходна у процесу исцељења и стицања самопоуздања за квалитетан, економски независан и продуктиван живот“, истакао је министар.
Старовић је нагласио да жене жртве породичног насиља имају приоритет у укључивању у различите програме образовања и обука на основу којих оне стичу додатна знања, вештине и компетенције за запошљавање, чиме се доприноси унапређењу положаја жена на тржишту рада и стварају услови за њихову самосталност и економску независност.
Старовић је најавио да је у припреми измена и допуна Правилника о стандардима за пружање услуга социјалне заштите, којим ће додатно бити побољшана подршка и помоћ жртвама насиља и подсетио да је Министарство подржало први СОС телефон за жене жртве насиља.
Министар Старовић истакао је и важност и улогу жена у српском друштву и у систему социјалне заштите.“ Жене које су своје радно ангажовање усмериле на рад са корисницима у систему, без обзира да ли су у питању деца, млади, одрасли или старији су истинске хероине овог друштва“, поручио је министар на конференцији "Једнаке, Сигурне, Оснажене".