Србија ће увек пружати подршку у решавању мигрантске кризе
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић говорио је на Конференцији о глобалном споразуму о сигурним, уређеним и легалним миграцијама у Мароку где је поручио да је феномен миграција и даље једно горуће питање које представља политички и социјални изазов и истакао да верује да ће овај скуп бити корак напред ка постизању преко потребног свеобухватног, хуманог и одрживог решења за питање миграција.
„Положај избеглица и миграната је сложен и захтева пуну пажњу, ефикасност и пре свега солидарност свих релевантних чинилаца, како при пружање хуманитарне помоћи избеглицама и мигрантима у хитним случајевима, тако и у постизању трајнијих решења за особе у продуженом расељењу“, рекао је Ђорђевић.
Министар је рекао да свеобухватно решење треба пронаћи како на регионалном, тако и на светском нивоу и додао да је суштински корак напред предузет на састанку на високом нивоу одржаном у Њујорку 2016. године, када су 193 државе чланице УН усвојиле политичку декларацију о избеглицама и мигрантима – тзв. „Њујоршку декларацију“.
„Србија поздравља усвајање Њујоршке декларације, уверена да се само координираним деловањем и заједничким снагама међународних организација, свих чланица Уједињених нација и других важних заинтересованих страна може постићи одржив напредак на светском нивоу, будући да тај феномен нема географских ограничења, већ има глобалне размере“, рекао је Ђорђевић.
Министар је нагласио да је Србија, као транзитна земља, у управљању избегличко-мигрантском кризом, уложила пуно напора, као и људских и финансијских ресурса.
„Влада Србије показала је одговорност приликом пружања адекватног прихвата, помоћи у храни и лековима, привременим смештајним објектима, здравственој заштити и информацијама о процедурама у вези са азилом за сва лица у потреби која транзитирају кроз нашу земљу. Нарочито смо поносни на хумани приступ народа наше земље према избеглицама и мигрантима који долазе са Блиског истока, из Азије и Африке, имајући у виду да је процес интеграције више од 300.000 бивших избеглица са територије бивше Југославије и даље у току, и да више од 200.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије и даље чека трајно решење“, истакао је Ђорђевић.
Министар је рекао да сви заједно морамо доћи до решења која обезбеђују минимум људског достојанства и заштиту миграната и заштиту људских права свих, али која истовремено гарантују безбедност земаља пријема. Како је нагласио, од највеће је важности да се промовишу кохерентни регионални приступи сложеним питањима миграција која изазивају поделе, чиме се отвара пут ка заједничким концептима, заједничким мерама и координираном деловању.
„UNHCR, Међународна организација за миграције и други међународни партнери могу, као и увек, да рачунају на подршку Србије, као и на њену сарадњу и активан приступ у процесу испуњења ових циљева“, поручио је министар.
Глобални споразум о сигурним, уређеним и легалним миграцијама