Састанак министра Вулина са председником Међународног комитета Црвеног крста, Питером Маурером
ЖЕНЕВА - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин разговарао је данас у Женеви са председником Међународног комитета Црвеног крста Питером Маурером о ситуацији с којом се Србија суочава у вези са све већим приливом миграната.
Како је предвиђено планом посете, Вулин ће се састати и са сталним представником Руске Федерације при Уједињеним нацијама у Женеви, амбасадором Алексејом Бородавкином, генералним директором Међународне организације за миграције Вилијамом Лејсијем Свингом, генералним секретаром Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца Елхађом Ас Сајем.
Након тих састанака, Вулин ће разговарати и са Високим комесаром за избеглице Уједињених нација Антониом Мануелом де Оливеира Гутерешом.
Маурер поштује напоре Србије по питању миграната
Председник Међународног комитета Црвеног крста Питер Маурер изразио је велико разумевање и поштовање за све оно што ради Влада Србије када су у питању мигранти, изјавио је Вулин.
Он је рекао да је на састанку са Маурером договорено да се ради заједно на проценама шта нас чека, шта ће се дешавати ове зиме, колико људи још може да дође и, како је нагласио, то су подаци који ће Србији заиста бити од огромног значаја.
Како је речено Тањугу у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Вулин је замолио председника Међународног комитета Црвеног крста да искористи свој ауторитет и ауторитет организације којом председава, да упозори међународну заједницу да се на Балкану дешава нешто што може да прерасте у хуманитарну катастрофу.
"То посебно када се подигне мађарски зид и када кретање миграната буде још више отежано. Сложили смо се да Србија није крива за овај проблем, али да се носи са последицама тог проблема и да се носи добро", рекао је Вулин.
Он је истакао да је на првом месту скретање пажње међународној јавности шта се заправо дешава са приливом миграната у Србији.
"Србија није земља која је крива за проблем миграција, али је Србија транзитна земља, кроз коју пролазе стотине хиљада људи и сходно томе она мора да нађе одговарајући начин да одговори на њихове потребе. То без подршке међународне заједнице неће бити могуће", нагласио је српски министар рада.
Председник Црвеног крста Србије Драган Радовановић рекао је да је то било право место за разговор, зато што је, како је навео, Међународни комитет Црвеног крста главни, или кључни фактор у међународној хуманитарној сфери, као и да је подршка те организације у овако озбиљним и кризним ситуацијама, као што је са мигрантима, веома важна.
"Тим пре, што је главни мандат Међународног комитета Црвеног крста боравак и рад у зонама конфликта, а то су управо оне зоне из којих добијамо највећи број миграната и процене и њихова гледишта заиста су веома значајни, како би ми могли да се оријентишемо и правимо стратегију за време које долази", рекао је Радовановић.
Како је предвиђено планом посете, Вулин ће се састати и са сталним представником Руске Федерације при Уједињеним нацијама у Женеви амбасадором Алексејом Бородавкином, генералним директором Међународне организације за миграције Вилијамом Лејсијем Свингом, генералним секретаром Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца Елхађом Ас Сајем.
Након тих састанака, Вулин ће разговарати и са Високим комесаром за избеглице Уједињених нација Антониом Мануелом де Оливеира Гутерешом.