Aa

Aa

Откривен споменик Јаношу Хуњадију, у српском народу познатом као Јанко Сибињанин

Откривен споменик Јаношу Хуњадију, у српском народу познатом као Јанко Сибињанин

Откривен споменик Јаношу Хуњадију, у српском народу познатом као Јанко Сибињанин

Читај ми

Председник Републике Србије Александар Вучић и председник Мађарске Јанош Адер, који је у радној посети Београду, открили су споменик Јаношу Хуњадију, у српском народу познатом као Јанко Сибињанин.

 

Председник Вучић рекао је да Мађарска и Србија данас живе сан Јанка Сибињанина, а то је да имамо заједничку политику, да се боримо за заједничке вредности и интересе Србије и Мађарске, српског и мађарског народа.

 

Председник Вучић указао је да је поносан што смо од релативно лоших односа Срба и Мађара дошли до тога да су ти односи најбољи у нашој историји, што се поштујемо и сарађујемо боље него икада.

 

"Бринемо једни о другима, не видимо више проблеме, већ само начине за бољу сарадњу. Није случајно што је Мађарска некада била 12 трговински партнер Србије, а данас је пети", навео је председник Вучић.

 

Председник Вучић приметио је да вероватно не постоји већа част за Сибињанин Јанка од тога да данас толики народи тврде да је баш њихов јунак, а као оно што је посебно добро и важно навео је да - око тога нема никакве свађе.

 

"Овог мађарског великаша, влашког порекла, рођеног у Румунији, уздигнутог у Србији, сви доживљавају као свог, сви имају свој дуг према највећем средњевековном ратнику са ових простора", рекао је председник Вучић.

 

Свако име којим га називају народи са ових простора је тачно, јер је Хуњади себе дао овим просторима, хришћанској Европи, свим народима и заједничкој историји. 

 

"Са огромним жаром и вером се борио за Балкан, Европу и слободу свих нас", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је подсетио да су Хуњади и његови борци за Београд зауставили и натерали у бег Мехмеда II, који је освојио Константинопољ, а једна ствар је од тада до данас остала непромењена - сваког поднева по наредби папе Калиста звоне звона у Хуњадијеву част.

Председник Вучић је напоменуо да су управо потомци Јаноша Хуњадија утемељили Мађарску државу.

 

Председник Вучић је захвалио мађарском председнику и премијеру, Јаношу Адеру и Виктору Орбану, на свему што су, каже, урадили за унапређење односа две земље, као и Иштвану Пастору, председнику војвођанске скупштине, на уложеној енергији за развој српско-мађарских односа.

 

Председник Мађарске Јанош Адер рекао је, на свечаности поводом откривања споменика у Земуну, да су на споменику видљива два симбола - крст и звоно; крст који симболизује жртве за одбрану Европе и звоно, као порука о удруживању и победи која је извојевана под вођстом Јаноша Хуњадија.

 

"Сибињанин је цео живот подредио одбрани домовине и протеривању Турака, његов живот је био оружје и рат", навео је председник Адер и подсетио да је познати хроничар тог времена забележио да је Сибињанин био човек од судбине одабран за одбрану земље.

 

Председник Адер је, такође, рекао да је после те чувене битке 1456. године његово име постало широм Европе симбол борбе против Турака.

 

Свечаној церемонији присуствовали су и министар спољних послова Ивица Дачић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић министар културе и информисања Владан Вукосављевић, председник Скупштине Војводине Иштван Пастор, заменик градоначелника Горан Весић, београдски надбискуп Станислав Хочевар, старешина Храма Светог Саве владика Стефан, као и велики број грађана.

 

Председник Вучић и председник Адер су потом положили венце на спомен обележје “Опсада Београда 1456” на Калемегдану, на месту где су 22. јула 1456. године браниоци Београда, на челу са Сибињанин Јанком, извојевали велику победу над Отоманским царством.

 

Двојицу председника су на Калемегдану дочекали бројни грађани, који су их поздравили аплаузом.

 

Након полагања венаца, председници су прошетали Калемегданом и председник Вучић је председнику Адеру показао панораму Београда, те указао на важну геостратешку позицију главног града Србије кроз историју.