Aa

Aa

Одржана прва расправа о оснивању Координационог тима за праћење токова из области економских миграција у Републици Србији

Одржана прва расправа о оснивању Координационог тима за праћење токова из области економских миграција у Републици Србији

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић одржао је расправу о оснивању Координационог тима за праћење токова из области економских миграција у Републици Србији, које представљају економски и социјални изазов.

 

Министар Ђорђевић, рекао је да, обзиром да је питање економских миграција питање од општег интереса, потребно да се и други државни органи, институције и стручњаци укључе у разматрање овог процеса. Како каже, управо због тога предложено је да Влада Републике Србије формира координациони тим који ће пратити текућа питања и координисати рад релевантних органа, зарад сагледавања стања у области економских миграција и проналажења решења за унапређење ове области.

 

„Координациони тим биће састављен од еминентних стручњака у овој области, који ће у циљу ефикаснијег рада формирати и радну групу која би радила на оперативном нивоу и која би вршила стручне послове у вези са текућим питањима у области економских миграција. Циљ рада групе јесте превенција даљег одласка наших грађана у иностранство и подстицање повратка стручњака из дијаспоре у Републику Србију, као и стварања пословног и привредног амбијента за долазак страних стручњака, али и предлагања нових решења у смислу унапређења прописа из области економских миграција“, рекао је Ђорђевић.

 

Министар је напоменуо да одређени број људи самоиницијативно одлази у иностранство, те да не користе услуге Националне службе за запошљавање и лиценцираних агенција за запошљавање, па се може констатовати да је у последње време уочен тренд повећања мобилности радне снаге.

 

„Билатералним уређењем области запошљавања кроз закључивање споразума између две владе или између два ресорна министарства, Србија успоставља сарадњу надлежних институција у циљу размене информација и боље информисаности грађана који одлазе на рад у иностранство. Овакви споразуми су најбољи вид гаранције за безбедност тих грађана, јер се њихово запошљавање врши организовано, на основу утврђених услова за запошљавање, рад и боравак у иностранству, а у значајној мери доприноси и спречавању илегалног запошљавања и сваке врсте експлоатације или дискриминације од стране послодавца“, истакао је Ђорђевић.

 

Министар је подсетио и да је Србија са Белорусијом, Босном и Херцеговином и Републиком Словенијом потписала билатерални споразум у области запошљавања, у току су преговори и са Руском Федерацијом и Државом Катар, а очекује се почетак преговора са Малтом. Како каже, закључени су и протоколи о сарадњи са ресорним министарствима Словачке и Мађарске.

 

Поред представника Министарства за рад, састанку Координационог тима су присуствовали и представници Српске академије науке и уметности, Министарства привреде, Министарства финансија, Министарства просвете, Министарства омладине и спорта, Београдски универзитет, Економски факултет, Унија послодаваца, Привредна комора Србије, репрезентативни синдикати.