Aa

Aa

Одржана конференција „Развој родне равноправности кроз регионалну сарадњу“

Одржана конференција „Развој родне равноправности кроз регионалну сарадњу“

Читај ми

Поводом Међународног дана људских права, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, уз подршку Нордијског савета министара организовало је регионалну конференцију институционалних механизама за родну равноправност „Развој родне равноправности кроз регионалну сарадњу – искуства Нордијских земаља“.

 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, које је сходно члану 16. Закона о министарствима искључиво надлежно када је у питању антидискриминациона политика и родна равноправност, регионалном конференцијом обележило је и последњи дан међународне кампање "16 дана активизма против родно заснованог насиља“.

 

Председница Народне скупштине Маја Гојковић истакла је да Република Србија и Народна скупштина дају велики значај темама родне равноправности и унапређењу положаја.

 

„Жене у Србији су се избориле да се нађу на многим важним местима, на челу Владе Републике Србије, Скупштине, Народне банке Србије, Уставног суда Србије, на челу Републичког јавног тужилаштва, тужилаштва за ратне злочине, а обављају и многе друге одговорне послове“, навела је Гојковић.

 

Председница Народне скупштине је рекла да је сагледавајући најбоље праксе и искуства европских држава Србија испред себе поставила задатак да донесе најквалитетнија могућа решења која ће женама омогућити суштински бољи положај у друштву, што је кључни циљ доношења новог закона о родној равноправности који ће се ускоро појавити и на агенди у Народној скупштини Републике Србије.

 

Држава секретарка Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања  Бојана Станић нагласила је да се Влада Републике Србије активно залаже за заштиту људских права.

 

„Међународно преузете правне и политичке обавезе Србије да кроз своје законодавство, али и кроз активности државних органа и других субјеката у друштву, у складу са законодавством ЕУ и Миленијумским циљевима УН- спречава дискриминацију и остварује и унапређује родну равноправност - спадају у делокруг рада Министарства за рад. Ове обавезе Републике Србије су нарочито истакнуте у оквиру преговарачког поглавља 23 за придруживање Европској унији, и кроз актуелну израду Закона о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације и Закона о родној равноправности“, рекла је Станић и додала да је израда поменутих закона један од приоритетних задатака садржаних у Акционом плану Владе и у Плану рада овог Министарства.

 

Државна секретарка Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић истакла је да је стратешки циљ Владе Републике Србије и ресорног министарства унапређење људских права, родне равноправности и борба проти насиља у било ком облику.

 

„Овај циљ се налази у свим нашим агендама, а кључна порука данашње регионалне конференције јесте координација, јер координацијом можемо учинити да процес и прогрес буду још бољи и већи. Како је рекао и председник Републике Србије Александар Вучић, на овом путу прогреса и унапређења људских права и унапређења положаја жена у Србији желимо да учимо од најбољих, а то је несумњиво Нордијски савет и Краљевина Шведска која је лидер по питању родне равноправности“, рекла је Божовић.