Одржана комеморативна свечаност у Јајинцима, у знак сећања на више десетина хиљада страдалих у Другом светском рату
Председник Србије Александар Вучић положио је венац на спомен обележје на стратишту у Јајинцима, где је одржана државна комеморативна свечаност посвећена очувању сећања на више десетина хиљада страдалих у Другом светском рату.
Александар Вучић поручио је свим присутнима да ће Србија чувати слободу и независност без обзира не све притиске.
„Јајинци су били једна од најстрашнијих фабрика смрти у Европи, која је радила по "страшној" рутини - доручак, ручак , вечера, спавање, стрељање, рекао је председник и подсетио да су ту довођени Срби, Јевреји, Роми, сви други који мисле другације, сваког дана у јаме је бацано по 300 људи.
"И данас знамо шта је нацизам, захваљујући и Јајинцима, Јадовну, Пребиловцима, а то је дугорочно ''инвестирање'' у мржњу. Морамо да се сећамо и да се подсећамо на количину смрти која је овде произведена", поручио је Вучић и додао да добро памтимо, да заборавити не смемо, као што не смемо ни стати на путу за богатију и срећнију Србију.
Председник Србије рекао је да је мало држава и народа у свету који су током читаве историје доживели страдања тих размера као што су Србија и Срби.
"Ми хоћемо да инвестирамо у живот и будућност у договоре, размевање, мир и рад који тај мир обезбеђује", рекао је Вучић.
Председник је подвукао да не смемо да заборавимо и не смемо стати на путу за лепшу Србију, али да морамо да опростимо.
"Немамо право да заборавимо на сва наша стратишта, на убијену децу, не смемо заборавити да су заб да су неки хтели семе да нам затру и да су пролили толико крви да нису могли да израчунају колико... Немамо право да заборавимо, али морамо да опростиомо, да гледамо у будућност, због деце, да не пролазе кроз оно кроз шта су прошли њихови преци", закључио је Вучић.
Државној церемонији присуствовали су и председница Скупштине Маја Гојковић, премијерка Ана Брнабић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар за заштиту животне средине Горан Триван, градоначелник Града Београда Синиша Мали, представници Српске православне цркве и начелник Генералштаба Србије.
На скупу су били и дипломатски и војно-дипломатски представници више од 20 држава, представници Националног савета ромске националне мањине, Савеза јеврејских општина, Удружења логораша, СУБНОР-а Србије и велики број ратних ветерана.
Некадашњи заточеници логора смрти у окупираној Европи током Другог светског рата, потомци страдалих, представници бројних установа културе, науке, образовања и уметности, ученици београдске основне школе из Јајинаца, као и велики број грађана Београда и читавог низа градова и места у Србији данас су такође у Јајинцима одали почаст свим жртвама Другог светског рата.
***
Јајинци су највеће место страдања у Другом светском рату у Србији, јер су нацисти од 1941. до 1944. године на том месту убили више од 60.000 људи, Срба и Јевреја, припадника Народноослободилачког покрета, антифашиста и свих оних који се нису мирили са окупацијом земље и који су пружали активан отпор окупатору.
Жртве су окупатори доводили из концентрационих логора на Бањици и са Сајмишта.
Велики меморијални парк у Јајинцима у оквиру кога се налази и споменик страдалима, отворен је 20. октобра 1964. године, поводом 20. годишњице уласка партизанских снага у Београд.