Одлучна борба против сиве економије и рада на црно приоритет у 2018. години
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић говорећи на Бизнис форуму, истакао је да ће у 2018. години приоритети односити на политику запошљавања у Републици Србији односно на побољшање услова на тржишту рада и унапређења институција тржишта рада, подстицање запошљавања и укључивања теже запошљивих лица, на подршку регионалној и локалној политици запошљавања, на унапређење квалитета радне снаге и улагање у људски капитал.
Министарство је у свом раду посебно фокусирано на четири области, а то су: запошљавање, пензије, нормативи и сузбијање рада на црно, јер оне имају највећи утицај на сиву економију и фискалну консолидацију.
„Остварени резултати показују да је Србија на правом путу и правцу развоја политике запошљавања, који је утврђен националним Акционим планом запошљавања за 2018. Поједине мере су модфиковане, а све са циљем обезбеђења конкуретне радне снаге која може да одговори на захтеве савременог тржишта рада, истовремено остваривањем политике једнаких могућности на тржишту рада за категорије теже запошљивих лица“, рекао је министар.
Када је реч о нормативном уређењу, министар је нагласио да Србију очекује низ измена и допуна као и нових Закона у 2018. години. Неки од најважнијих су Закон о раду преко агенција за привремено запошљавање, затим Закон о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у одређеним делатностима, Закон о упућивању радника на привремени рад у иностранство, Закон о социјалном предузетништву и Закон о социјалним картама.
„Политика Владе од 2014. даје позитивне резултате и ствара здраве еконмске односе за реално и континуирано повећање пензија, како је то најавио председник Србије Александра Вучић“, рекао је Ђорђевић.
Приоритет у раду министарства, јесте борба против рада на црно и Министарство се активно бави овим проблемом.
“Сарадњом са Норвежанимa спроводим пројекат “Реци не раду на црно”, како би радници, између осталог били информисани о својим правима, али и шта све губе тиме што нису пријављени, почев од здравственог до пензијског осигурања. Влада Србије појачано ради на сузбијању сиве економије. Ради се на стварању бољих материјалних услова инспектора, на повећању њихових овлашћења, смањењу администрације и усклађивању радног времена са радним временом послодавца, повећању броја инспектора, повећању покретљивости и набавци возила“, рекао је Ђорђевић.
"Више од 20 година се чекало на Закон о социјалним картама. Овај Закон треба да нам да увид у реално стање, како бисмо имали правичнију расподелу социјалних права. Закон је нужан услов за располагање тачним подацима о социјално-економском статусу, како бисмо унапредили постојеће стање. Неопходно је спречити злоупотребу и побољшати статус оних којима је социјална помоћ потребна ", нагласио је Ђорђевић.
Министар Ђорђевић захвалио је свим скандинавским земљама Норвешкој, Данској, Шведској и Финској, као и њиховим амбасадорима у Србији, на подршци коју пружају Министарству и Влади Србије. Он је истакао да ће се сарадња са њима на разним пројектима наставити и у будућности, јер Србија жели да покуша да их копира тамо где су најбоље.
„Са Данском интензивно радимо на пројекту социјалних карата, са Норвешком на пројекту сузбијања рада на црно, са Финском имамо два пројекта – задржавање младих који су експерти у фундаменталним наукама и СОС телефон, а са Шведском сарађујемо на изради најбоњег Закона о родној равноправности“, појаснио је Ђорђевић.
Министар је рекао да су пред Владом Србије били и остаће бројни изазови, али да се нада да ће се са сваким од њих успешно изборити.
„Влада Републике Србије ради тимски. Учимо се на туђим грешкама и користимо пројекте који су се и пракси показали са добрим резултатима. Неке економске мере које смо спровели и које ћемо тек спровести су тешке, али Србија не жели да пропусти прилику, већ да постане лидер у региону“, рекао је Ђорђевић и поручио да је визија Србије да постане модерна, богата и уређена држава.