Нижа запосленост жена у односу на мушкарце
Жене у Србији чине нешто више од половине радно способног становништва, али је за готово 15 процената нижа запосленост у популацији жена, истакла је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић на онлајн конференцији „Жене у синдикатима у Србији“, коју су организовали Мисија ОЕБС-а у Србији и удружење „FemPlatz“.
Кисић Тепавчевић је нагласила да је зато, када су у питању тржиште рада и мере активне политике запошљавања, у различитим стратегијама и акционим плановима последњих година акценат стављен управо на жене.
„Према евиденцијама Националне службе за запошљавање, у овом моменту је у мере активне политике запошљавања укључено нешто више од 65.000 лица, од којих је готово 36.000 жена. Ту је направљен помак, јер видимо да је у мере активне политике запошљавања укључено 55 одсто жена“, навела је Кисић Тепавчевић.
Министарка Кисић Тепавчевић је додала да има још неповољних индикатора када је у питању положај жена и да је један од њих њихов неповољнији положај када је у питању плаћеност на одређеним пословима.
„Дискриминација када је у питању полна припадност постоји чак и за исту врсту делатности и то су ствари о којима морамо стално да причамо“, указала је Кисић Тепавчевић.
Говорећи о положају жена у синдикатима, Кисић Тепавчевић је навела да је положај жена у тим организацијама веома значајан, имајући у виду да жене, због бољих преговарачких способности и дубљег сагледавања слике, често умеју да буду кључна компонента у постизању одговарајућих договора и споразума.
Како је додала, синдикална организованост жена иде узлазном путањом у нашој земљи, а доказ за то је да су многе жене на највишим и руководећим положајима у бројним синдикалним организацијама.
Проф. др Кисић Тепавчевић је истакла да је бити жена велика привилегија и да тако све жене треба да се осећају, да су жене својим знањем, искуством, солидарношћу, марљивошћу, образовањем, показале шта су и колико значајну улогу имају, а на жене које су део синдикалне борбе је апеловала да буду оштре у заштити својих колегиница, посебно када примете да им послодавац ускраћује њихова права и посебно када су у питању будуће мајке.