Aa

Aa

Министар Вулин: Подстичемо запошљавање особа са инвалидитетом

Министар Вулин: Подстичемо запошљавање особа са инвалидитетом

Читај ми

НОВИ САД - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је данас у Новом Саду да држава наставља да подстиче запошљавање особа са инвалидитетом и позвао послодавце да учествују на одговарајућем конкурсу министарства.

Ове године је из буџета издвојено више од 429 милиона динара за надокнаде онима који се баве обуком особа са инвалидитетом и још 210 милиона динара за набавку репроматеријала у предузећима која запошљавају особе са инвалидитетом, рекао је Вулин.

Вулин је данас заједно са градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем посетио новосадски ДЕС.

После обиласка радионица предузећа за професионалну рехабилитацију, оспособљавање за рад и запошљавање инвалидних особа оштећеног слуха ДЕС д.о.о. Нови Сад, Вулин је новинарима рекао да држава одваја озбиљан новац да би радиле те заштитне радионице.

У Србији има више од 50 таквих предузећа са укупно 2.227 запослених, од којих је 1.678 особа са инвалидитетом, напоменуо је министар, оценивши да за толико новца који држава одваја, нема довољно запослених особа са инвалидитетом.

Вулин је позвао послодавце да се обавесте о бенефицијама и свему ономе што држава нуди за те намене и нагласио да није битан облик власништва, односно да и државна и приватна предузећа могу равноправно да конкуришу за такве подстицаје.

Послодавци као и сви ДЕС-ови у Србији могу да се пријаве на конкурс ресорног министарства за расподелу преосталих 87 милиона динара намењених за надокнаде трошкова за набавку репроматеријала у тим предузећима, рекао је Вулин.

Он је истакао да би догодине требало да имамо знатно више предузећа која запошљавају особе са инвалидитетом и додао да је и то један од разлога за доношење новог Закона о предузетништву.

Вулин је нагласио да је новосадски ДЕС, са више од 200 запослених, од којих је око 130 особа са инвалидитетом, једна од најуспешнијих заштитних радионица у Србији.

“Ове године је у том предузећу запослено дванаест радника и сви они су особе са инвалидитетом. Они ће својим радом моћи да хране себе и своје породице”, истакао је министар напомињући да је управо то и смисао заштитних радионица и разлог због којег држава издваја велике износе новца да оне функцинишу.

Вулин је захвалио градоначелнику Вучевићу на томе што локална самоуправа води рачуна о новосадском ДЕС-у и помаже том предузећу.

Вучевић је истакао да је за Нови Сад веома битно да ДЕС “издржи сва искушења из претходних година са којима се сусреће” и изразио наду да ће то предузеће задржати оно према чему је било препознатљиво, а то је “социјално одговорна политика”, односно упошљавање људи са посебним потребама.

То је истовремено и “економски здрава фирма, која је способна да издржи све захтеве тржишта”, нагласио је Вучевић и додао да Град Нови Сад јесте партнер ДЕС-а, и да помаже то предузеће у складу са законом и локалним прописима.

У складу са јавним позивом за доделу средстава за побољшање услова рада у предузећима за професионалну рехабилитацију и запошшљавање особа са инвалидитетом, који је Министарство за рад расписало у јулу ове године, новосадском ДЕС-у одобрено је 7,85 милиона динара.

На том конкурсу Министарство је одобрило укупно нешто више 122,6 милиона динара за 40 предузећа која запошљавају особе са инвалидитетом.

Министарство је 5. октобра расписало још један позив за доделу средстава предузећима како би било распоређено преосталих 87 милиона динара.