Министар Вулин отворио скуп поводом Међународног дана породице
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Вулин, поручио је данас на обележавању Међународног дана породице да је 2017. година за Министарство рада година међугенерацијске солидарности.
„Предуго смо се правили да не постоји јаз између генерација. Млади и стари су почели да се доживљавају као сукобљене стране, уместо да заједно стварају и Србију чине бољим местом за живот. Морамо да препознамо потребе и једних и других и да их решавамо.“
Министар Вулин је рекао да „нису стари појели будућност младих, нити су млади лоша генерација која не жели да учи и да ради, већ су и једна и друга прича велика лаж која је често стварана из политичких разлога.“ Министар је изнео податак да у Србији живи преко 17% грађана који имају преко 65 година, што Србију сврстава у земље са најстаријим становништвом на свету.
„Демографски трендови су негативни. У већим градовима постоји пораст рађања, али више као последица миграција него као последица обнављања демографске слике становништва. Педесетих година били смо једна од најмлађих земаља у Европи и свету, а данас смо једна од најстаријих. Управо зато нам је потребна међугенерацијска солидарност, најпре да препознамо потребе старијих како бисмо задовољили и потребе младих.“
Вулин је рекао да је пензијски систем у Србији врло широко и успешно постављен и да више од 80% старијих прима старосну пензију, ону коју су зарадили, док остали имају или породичну пензију или неки од облика инвалиднине, а свега 4% старих није обухваћено никаквим пензијским системом, а одређени број од њих чине и они који су пензију стекли у иностранству.
„То је последица времена у ком смо били веома високо запослени и у ком смо плаћали доприносе, али се поставља питање шта ће се десити када дођу на наплату оне године у којима је назапосленост била велика, а стопа уплаћених доприноса веома ниска.
Зато морамо да водимо рачуна да наш пензијски систем буде одржив и да политика доприноса буде таква да се припремимо за генерације које долазе и за отварање нових радних места која припадају младима.“
Насиље над старима – тема о којој се не говори
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Вулин, поручио је данас на обележавању Међународног дана породице да ће се Министарство за рад у 2017. години као посебном темом бавити насиљем над старима.
„Насиље над старима је један од преосталих табуа у нашем друштву, тема о којој се не говори. Насиље се по правилу дешава унутар породице, а нема теже ствари за једног родитеља него да призна да је његово дете дигло руку на њега.“
Министар Вулин је рекао да није само физичко насиље облик насиља над старима, већ да је то и економско насиље, психолошко насиље и читав спектар насиља који погађа најслабије и најрањивије који не могу да се бране, а често ни не препознају потребу да се бране, већ ћутањем прихватају насиље као судбину.
„Насиље не сме да буде ничија судбина, и као што смо успели да мобилишемо читаву јавност кад је у питању насиље у породици, морамо то урадити и кад је у питању насиље над старима.“
Министар Вулин је рекао да ће Министарство ускоро изаћи у јавност са конкретним подацима и истраживањима.
„О насиљу над старима се не говори уопште и самим тим постоји велики број људи који не могу да се охрабре да га пријаве, па им не можемо помоћи, али то ће се врло брзо променити.“