Aa

Aa

Mинистар Селаковић на обележавању 218. годишњице оснивања Правитељствујушчег совјета српског

Mинистар Селаковић на обележавању 218. годишњице оснивања Правитељствујушчег совјета српског

Mинистар Селаковић на обележавању 218. годишњице оснивања Правитељствујушчег совјета српског

Читај ми

„Oбележавања оваквих датума јесте да се сетимо значајних личности и суштина јесте да их никада не заборавимо, да им кроз наша окупљања и кроз нашу причу вечити споменик дижемо“, истакао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић на обележавању 218. годишњице оснивања Правитељствујушчег совјета српског у Великом Борку у Општини Барајево. Церемонија полагања венаца и одавања државних и војних почасти одржана је код споменика кнезу Сими Марковићу у Великом Борку, општина Барајево.

 

Министар Селаковић је подсетио да су, они који су подигли буну у Орашцу 1804. године, дошли у Велики Борак да се договоре како да устроје државу. „И свега неколико дана, након велике победе против царске војске у Иванковцу, састали су се овде да формирају први стални орган власти устаничке Србије, био је то Правитељствујушчи совјет сербски“, указао је Селаковић.

 

Говорећи о историјским чињеницама тог периода и тог важног догађајa у изградњи независне српске државе, Селаковић је рекао да je Совјет био везан за двојицу људи од којих је један дошао из Српске православне цркве Прота Матеја Ненадовић, а други из реда правне науке Божидар Грујовић, илити Теодор Филиповић. Селаковић је подсетио и на велику улогу, коју је у историји српског народа одиграла, коју данас игра и коју ће имати Српска православна црква. „Када је Србину пошло за руком да обнови српску државу, када је овде у Великом Борку формирала своју прву Владу, на чело те Владе Србија је довела свештеника Проту Матеју Ненадовића“, нагласио је Селаковић. Он је подсетио да иако нису имали државу која је била призната, наши су се преци понашали као држава и зато су државу успели и да створе. „И тамо где је стао 1813. велики Карађорђе, 1815. наставио је Милош. И ко год покушава српску историју да посматра гледајући само једног или само другог, тај не види целу слику. Нема Србије без Милоша и без Ђорђа“, указао је Селаковић.

 

„Као што је тада Правитељствујушчи совјет служио да олакша тешку позицију Карађорђу на пољу дипломатије, на пољу опремања војске, на пољу успостављања првих државних институција, подизања школа, цркава… на исти такав начин се сви заједно и данас, у Влади окупљеној око председника Вучића, боримо са изазовима и искушењима новога доба“, оценио је министар. Он је подсетио на тешку ситуацију у којој се налазе Срби на Косову и Метохији, који се боре за слободу, која није могућа без јаке српске државе, њеног председника и Владе.

 

Венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, Градске општине Барајево, као и удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

 

Истог дана, министар Селаковић је положио венац и на гроб Проте Матеје Ненадовића у порти Цркве Светих Арханђела у Бранковини.