Mинистар Ђорђевић на „Дану социјалних предузећа“
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић на конференцији „Дан социјалних предузећа: подстицање запошљавања младих кроз социјално предузетништво“ и сајму под називом „Град социјалног предузетништва“ на коме је 21 социјално предузеће из 13 градова и општина широм Србије представило своје услуге, идеје и производе, истакао је да је Министарство препознало потребу за Законом о социјалном предузетништву и тренутно је у завршној фази израде који ће допринети бољем пословању у Србији, већој запосленост и легалном покретању бизниса.
Министар је захвалио Немачкој на помоћи коју пружа Србији, као и ГИЗ-у који сарађује са Министарством на много пројеката, а овај Сајам социјалног предузетништва је само један у низу. Он је истакао да се нада да ће се неки следећи сајам одржати у условима када у Републици Србији буде постојао Закон о социјалном предузетништву.
„Грађани треба да знају да област социјалног предузетништва још увек није регулисана законом и да ћемо доношењем Закона о социјалном предузетништву, који ће бити модеран и имплементираће сва најбоља решења која имају земље ЕУ, пробати да омогућимо нова запошљавања и да оним категоријама становништва, којима је то и потребно, омогућимо да послују на један бољи начин, да имају одређене повластице и привилегије у пословању и да тиме покажемо друштвену одговорност наше државе према угроженим или маргинализованим категоријама становништва”, истако је Ђорђевић.
Министар је рекао да држава наставља да брине о младим људима, пружајући им веће шансе кроз нове законе како би њихово пословање било још боље, и поручуо да ће Србија наставити да буде одговорна према свим грађанима.
Амбасадор Савезне Републике Немачке у Србији Томас Шиб рекао је да у немачко-српској иницијативи за одрживи раст и запошљавање постоји фокус на три ствари – то су добра владавина, економски просперитет и одржив економски развој и управо се кроз све њих прожима наш пројекат ‘Подстицање запошљавања младих’.
„Данас на „Дану социјалних предузећа“ с једне стране имамо социјални домен, а с друге предузетнички дух. Наша намера у области социјалног предузетништва је да евидентирамо примере успеха и да их истакнемо као референтни модел за стварање нових социјалних предузећа. У Србији још увек не постоји правна форма оваквих предузећа, али ће закон о социјалном предузетништву, на којем се ради, знатно регулисати ову област. На изради закона немачки ГИЗ пружа велику подршку надлежном министарству”, истакао је амбасадор Немачке Томас Шиб.
Виша менаџерка пројекта „Подстицање запошљавања младих“ у Немачкој организацији за међународну сарадњу ГИЗ Марија Радовановић истакла је да је кроз програм подршке социјалним предузећима у оквиру пројекта ’Подстицања запошљавања младих’ у протеклих годину дана запослено или радно ангажовано 60 младих, а до краја ове године планирано је још 31 ново радно место.
„Због њихове важне друштвене улоге, многе државе додатно субвенционишу социјална предузећа. Кроз подршку коју пружамо предузећима, надлежним институцијама и представницима академске и пословне заједнице скрећемо пажњу на то да су то нови, веома успешни начини запошљавања који се не препознају кроз друге стратегије за подстицање економског развоја и отварање радних места“, рекла је Марија Радовановић.
Пројекат „Подстицање запошљавања младих“ реализује Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ у сарадњи са Министарством омладине и спорта Републике Србије, уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства привреде и Националне службе за запошљавање.