Aa

Aa

Михаило Обреновић сачинио неписано упутство како треба владати Србијом

Михаило Обреновић сачинио неписано упутство како треба владати Србијом

Михаило Обреновић сачинио неписано упутство како треба владати Србијом

Читај ми

Кнез Михаило Обреновић је на кристално јасан начин сачинио неписано упутство како треба владати Србијом, истакао је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић на отварању научног скупа "Кнез Михаило Обреновић– владар, личност и дело" у Београду.

 

Селаковић је навео да ће Михаило Обреновић остати упамћен као кнез који је имао визију и који је поставио темељ многим важним променама у тадашњој Србији у којој је доста тога започео и остварио.

 

"Михаило Обреновић је био истински владар, ослободилац српских градова, давалац коначног печата српској независности, утемељивач српске војске, песник, оснивач Народног музеја, идејни творац Балканског савеза", навео је Селаковић.

 

Подсетио је да је Михаило Обреновић настрадао у својој 45. години, те да је иза себе имао тек једанаест година владавине - три у првом, а осам у другом периоду, додајући да су оба периода владавине једнако значајна по идејама којима се водио и визији Србије коју је имао.

 

Навео је да је Обреновић за време прве владавине вратио престоницу из свог родног Крагујевца у Београд и да је владао чврсто и мудро, неретко спроводећи непопуларне мере, али да је био руковођен искључиво циљевима који су стварали услове за дугорочан напредак државе и општенародни препород.

 

"Тако је и кнез Михаило повећао порез, увео казне за бесправну сечу шума, уредио да школе издржавају општине, увећао висину државног зајма, постављао темеље монетарне политике модерне српске државе, повећао таксу за верске услуге, чиме је јачао цркву и њену имовину", навео је Селаковић.

 

Истакао је да је Обреновић веровао и у буђење националних политика, те помагао покрет против Турака јужно од граница тадашње Србије, додајући да и данашња Србија исто тако помаже Србе и у Републици Српској и у свим другим суседним земљама у којима они живе.

 

"Помаже им да не забораве свој језик, историју, културу, идентитет и да Србију препознају као своју Матицу, да је воле и осећају као неотуђиви део свог бића", навео је Селаковић.

 

Како је рекао, током своје друге владавине Обреновић се ослањао на искусне и утицајне политичаре из претходног режима, верујући да земља треба да има јаку и образовану владу. 

 

Селаковић је навео да је Обреновић имао визију и о томе да држава треба и мора да има колективно памћење, континуитет и свест о доприносу претходних генерација. 

 

Подсетио је да је Обреновић на празник Духови 23. маја 1865. свим борцима из Милошевог устанка, који су доживели прославу педесетогодишњице обновљене слободе, подарио споменицу која је била саливена од првога топа кнеза Милоша и називала се Таковски крст. 

 

"Треба то поменути у години када обележавамо велику годишњицу његовог рођења, али и у години када данашња Србија има намеру да борцима ововековног доба додели борачке споменице, за шта сам се као министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања залагао, дубоко уверен да само Србија која памти, има будућност. Да само Србија која се сећа своје жртве има шансу да се сачува и да сачува све који Србију воле и у њој желе да живе", навео је Селаковић.

 

Министар је подсетио и да је 1868. Михаило Обреновић иницирао и оснивање Народног позоришта у Београду, као и да је годину дана након његове погибије у Србији пуштен у оптицај бакарни новац са његовим ликом, први српски новац после средњовековних кованица.

 

 Извор: Тањуг