Мере политике запошљавања посебно усмерене на припаднике ромске популације
Ромска популација је једна од најрањивијих група на тржишту рада, због чега су мере и активности политике запошљавања посебно усмерене на ту категорију становништва, изјавила је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић на завршној конференцији пројекта „Смањење додатне рањивости Рома и других маргинализованих група изазване пандемијом COVID-19 у 18 локалних самоуправа“.
„У оквиру мера активне политике запошљавања посебан акценат је на запошљавању припадника ромске популације, а међу тим мерама су активно тражења посла, додатно образовање и обуке, финансијски подстицаји у виду субвенција за отпочињање сопственог посла и запошљавање. Национална служба расписује посебан Јавни позив незапосленима ромске националности за доделу субвенције за самозапошљавање“, навела је Кисић.
На евиденцији Националне службе за запошљавање пријављено је 29.151 припадник ромске националне мањине, а број случајева запошљавања Рома са евиденције НСЗ у периоду од 1. јануара до 31. маја ове године износио је 2.897.
Министарка Кисић је навела да је посебна пажња у току пандемије Ковид 19 била усмерена на подршку најосетљивијим групама, на које се утицај различитих фактора и кретања у друштву најпре и осети.
Проф. др Кисић је истакла да је, када је у питању пандемија Ковид 19, поносна на чињеницу да исплата различитих права, новчане социјалне помоћи и дечијег додатка, без обзира са каквим се изазовима држава суочавала у том периоду, није каснила ниједног дана.
Министарство је, према речима Кисић, од почетка ванредног стања аутоматски продужило социјална давања корисницима којима су права истекла током првог таласа кризе, укључујући и она у оквиру дечје заштите.
Кисић је захвалила ГИЗ-у на подршци у реализацији пројекта „Смањење додатне рањивости Рома и других маргинализованих група изазване пандемијом COVID-19 у 18 локалних самоуправа“ , који је био спроведен у 18 локалних самоуправа са циљем смањења додатне рањивости припадника ромске националне мањине, и изразила уверење да ће он допринети побољшању неких од кључних аспеката квалитета живота, као што су образовање, информисање и приступ чистој води.