Србија од Савета Европе добила изузетно позитивне оцене Закона о раду
Коментари у новинском чланку да је Српски Закон о раду мањкав и да су 22 одредбе Закона о раду нису у складу са Повељом су нетачни и произвољни. Наиме, Савет Европе је на данашњи дан објавио Закључке Европског комитета за социјална права о примени тематске групе 3 – радно право (чл. 2, 4, 5, 6, 21, 22, 26, 28 и 29. Повеље), који обухватају, не само Закон о раду како је паушално наведено у коментару, већ и Закон о безбедности и здрављу на раду, Закон о штрајку, Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености, Закон о спречавању злостављања на раду и друге законе којима се уређују питања из наведених чланова Повеље.
Такође указујемо да се ради о извештајном периоду 2009-2012. године, а да Република Србија доставила Извештај Савету 31.10.2013. године, према редовном извештајном систему Савета Европе. Стога не стоје наводи да важећи Закон о раду није усаглашен са Повељом, јер је исти новелиран 29.07.2014. године, па стога није обухваћен предметним Извештајем закључцима Комитета.
У извештају Савета Европе Комитет је дао 8 позитивних закључака, што значи да је у том делу законодавство у Републици Србији у складу са одредбама Повеље. За 8 подтачака у члановима Повеље који су разматрани, Комитет је тражио додатне информације да би донео закључак, што је уобичајена ситуација и у другим земљама када се први пут достављају извештаји, као што је случај са Републиком Србијом за ову тематску групу. Има само 6 негативних закључака који указују да законодавство Републике Србије, у периоду 2009-2012. године није било усаглашено са Повељом. У међувремену, усвојене су измене и допуне већине наведених закона.
Србија има рок до 31.10.2015. године да достави додатне информације не само тамо где су тражене, већ и по негативним коментарима, што је редовна процедура Савета Европе. Тек након достављених нових информација очекује се коначни извештај Савета Европе.
Напомињемо да су чланови Европског комитета за социјална права у новембру 2014. године посетили Београд и да је том приликом Србија добила изузетно позитивне оцене, како у погледу броја чланова Повеље који су ратификовани, тако и у погледу достигнутих стандарда.