Aa

Aa

Србија не заборавља: Сећање на припаднике аустралијске и канадске медицинске мисије у Првом светском рату

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Србија не заборавља: Сећање на припаднике аустралијске и канадске медицинске мисије у Првом светском рату

Читај ми

Београд – Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство одбране и Војска Србије, Српско лекарско друштво, као и амбасаде Аустралије и Канаде у Републици Србији 9. септембра 2014. године у 11.00 часова организују годишњу комеморативну свечаност у знак сећања на припаднике аустралијске и канадске војно-медицинске мисије у Србији током Првог светског рата.

Комеморација ће бити одржана у Српском лекарском друштву у Београду, у улици Џорџа Вашингтона бр. 19.

Том приликом, представници Министарства за рад, борачка и социјална питања, Министарства одбране и Војске Србије, Српског лекарског друштва, као и амбасада Аустралије, Канаде, Француске и Велике Британије у Републици Србији положиће ловорове венце у знак поштовања према хуманим особама које су, жртвујући своје животе, пружали неопходну здравствену помоћ угроженом цивилном становништву и припадницима Српске војске.

Др Стела Мајлс Френклин (1879-1954.) и др Агнес Бенет (1872-1960.) спадају међу најистакнутије личности из Аустралије које су током Првог светског рата, а посебно током борби на Солунском фронту, деловале као припаднице аустралијске војно-медицинске мисије у јединицама Српске војске. Поред њих, вреди подсетити и на др Лилијан Купер, др Мери Бедфорд, др Алис Герис и Оливу Кинг које су деловале у оквиру болнице Организације жена Шкотске, смештеној у Солуну.

Специфичан је и вредан подсећања подвиг др Харли која је погинула пружајући помоћ рањеним српским ратницима током борби у околини Битоља, а сахрањена као једина жена у оквиру комплекса Српског војничког гробља у Солуну (Република Грчка).

По повратку у Аустралију др Стела Мајлс Френклин написала је роман под насловом ``Six Months with the Serbs``, као и дирљиву песму у прози ``Where the Ambulance Travelled``.

Истовремено, током првог светског рата, а псоебно у раздобљу борби на Солунском фронту, међу Србима је деловала и бројна канадска војно-медицинска мисија у којој се налазио и потоњи канадски премијер и добитник Нобелове награде за мир Лестер Пиерсон.

Већ током Првог светског рата регент и потоњи краљ Александар Први исказао је посебну захвалност припадницима аустралијске и канадске војно-медицинске мисије који су деловали међу Србима.