Aa

Aa

Србија не заборавља - Сећање на хуманост др Елизабет Рос

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Србија не заборавља - Сећање на хуманост др Елизабет Рос

Читај ми

Поводом обележавања 101. годишњице од смрти др Елизабет Рос, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Драган Поповић, ће 12. фебруара 2016. године, у 11.15 часова, положити венац и одати почаст на гробу др Елизабет Рос на Варошком гробљу у Крагујевцу у знак сећања на хуманост и храброст коју је исказала лечећи и негујући српске војнике и цивиле оболеле од тифуса за време Првог светског рата.

Венце ће положити и представници града Крагујевца, дипломатски представници амбасада Велике Британије, Аустралије и Канаде, представници Црвеног крста, удружења и грађани.
Државни секретар Драган Поповић ће такође присуствовати отварању изложбе „Савезничке медицинске мисије у Србији 1914-1918.“ у Народном музеју Крагујевац – Конак кнеза Михаила.

Током 1914. и 1915. године од епидемије тифуса у Србији је умрло 35 хиљада војника и између 100 и 200 хиљада цивила. Кад је епидемија узела маха, Србија је затражила помоћ савезника. Стигло је 200 лекара и 500 медицинских сестара, а у помоћ су похрлиле и хуманитарне и медицинске мисије, нарочито из Велике Британије, са претежно женским особљем.
Др Елизабет Рос је рођена 14. фебруара 1878. године у Лондону, а највећи део живота је провела у градићу Тејн, на северу Шкотске. По доласку у Крагујевац, др Елизабет Рос је затекла око хиљаду болесника, а сви лекари и болничарке су или умрли или лежали међу пацијентима. Само недељу дана по доласку у Крагујевац и она је почела да осећа прве знаке тифуса. Радила је сама у тешким условима остајући са болесницима све док је могла да стоји на ногама. После 13 дана борбе са тифусном грозницом умрла је 14. фебруара 1915. године. Сахрањена је на Варошком гробљу у Крагујевцу. Поред ње су сахрањене још две њене колегинице из Британске хуманитарне мисије. На споменику је уклесано: „Овде лежи др Елизабет Рос“, а испод је ћириличним писмом записано „Народу сте српском даровали срце“.