Aa

Aa

Обележавање 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору смрти Јасеновац

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Обележавање 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору смрти Јасеновац

Читај ми

Седамдесет пет година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору смрти Јасеновац биће обележено 19. августа 2016. године, у 19:30 часова, комеморативним програмом на платоу испред „Тополе ужаса“ у Спомен подручју Доња Градина у Републици Српској.


Након историјског часа и рецитала у извођењу глумаца из Републике Србије и Републике Српске, скупу ће се обратити председник Владе Републике Србије, Александар Вучић, и председник Републике Српске, Милорад Додик.
Комеморативном програму ће присуствовати представници Владе Републике Србије и Републике Српске, Народне скупштине Републике Србије, Народне скупштине Републике Српске и других државних органа Републике Србије и Републике Српске, представници Српске православне цркве, Савеза јеврејских општина, ромске националне мањине, бројна удружења и грађани.
Акредитације за медије су неопходне и треба их послати најкасније до четвртка, 18. августа, до 15:30 часова, на адресу press@minrzs.gov.rs. У акредитацији обавезно навести и број пасоша.
Напомена: Представници медија који желе да иду организованим превозом, то треба да наведу у акредитацији. Аутобус полази у петак, 19. августа, у 12 часова, испред Владе Србије, али је потребно доћи најкасније у 11:30 часова. Обавезно понети пасош.
Контакт особа је Јасна Поповић Ћосић, на број телефона: 064 8350 173.


Систем концентрационог логора чије је средиште било у Јасеновцу представља једну од локација на којима је током Другог светског рата извршен масовни геноцид. Према подацима до којих се дошло, може се тврдити да је у овом логору усмрћено око 700.000 људи, највећим делом Срба, Јевреја, Рома и других антифашиста.
Систем концентрационих логора са средиштем у Јасеновцу, основан 21. августа 1941. године, сматра се местом најмонструознијег убиства више стотина хиљада људи, међу којима и 19.544 деце млађе од четрнаест година.
Логор у Јасеновцу налазио се на површини од око 210 км² дуж леве обале Саве, на потезу од Старе Градишке на истоку до села Крапље на западу, као и од Струга на северу до линије између Драксенића и Бистрице на југу.
Након више неуспешних покушаја пробоја из логора, преостали логораши су 22. априла учинили још један напад који је донео слободу мањем броју њих. Већи број је страдао у борбама са логорским чуварима. Логор у Старој Градишки, део јасеновачког комплекса, ослобођен је 23. априла 1945. године, а трупе југословенске Друге армије ушле су у напуштени логор Јасеновац 2. маја исте године. Пре него што су напустили логор у Јасеновцу, усташе су ликвидирале све преостале заточенике, девастирале део грађевина и покушале да униште трагове својих злочина.