Инспекција контролисала произвођаче грађевинског материјала
Триста једанаест непријављених радника открила је инспекција рада у тродневним надзорима које је спровела код послодаваца који се баве производњом и трговином грађевинским материјалом, као и резањем и обрадом дрвета. Контролама су била обухваћена 604 послодавца из целе Србије, а радници „на црно“ затечени су код скоро трећине, односно код 192 послодавца.
Најдрастичнији пример рада „на црно“ је утврђен у Коцељеви, код предузетника који се бави производњом палета, где од 12 затечених радника, чак 10 није било пријављено на обавезно социјално осигурање. Код једног послодавца у Лозници половина ангажованих радника је радила „на црно“, као и у погону за прераду дрвета у Бањи Ковиљачи и погону за производњу столарије у Обреновцу. У стругари у Зајечару од седам радника, четири су била непријављена, а на стоваришту грађевинског материјала у Нишу од 19 затечених, седам је радило „на црно“. Такође, код три послодавца – по једног у Лесковцу, Обреновцу и Смедереву, сви затечени радница (по пет код сваког послодавца) су радили „на црно“.
Због утврђених прекршаја у области радних односа, инспектори су поднели 85 прекршајних пријава, издали седам прекршајних налога, а донели су и 151 решење. У области безбедности и здравља на раду инспектори су донели 218 решења са налозима за отклањање утврђених недостатака, као и 20 решења о забрани рада на месту рада због непосредне угрожености безбедности и здравља запослених.
Инспекцијским надзорима су откривена и четири нерегистрована субјекта – један у Јагодини који се бави производњом алуминијумске столарије, и по један у Нишу, Прокупљу и Суботици, који се баве сечењем и обрадом дрвета.
Инспектори су донели четири решења којима су нерегистрованим субјектима наложили да одмах покрену прописани поступак за упис у одговарајући регистар и забранили им даље обављање делатности до испуњења за то прописаних услова.