Aa

Aa

Инспекција контролисала послодавце широм Србије

Инспекција контролисала послодавце широм Србије

Читај ми

У тродневним надзорима које је Инспекторат за рад спровео код послодаваца који се баве грађевинарством, трговином, угоститељством, услугама, производњом хлеба, пецива и колача, одржавањем и поправком моторних возила откривено је да око 30 одсто затечених радника ради „на црно“.


Контролисано је 760 послодаваца широм Србије, посебно у Београду и Сремском управном округу, а од 2.202 затечена радника 675 није било пријављено на обавезно социјално осигурање и није имало уговор о раду.
Радници „на црно“ откривени су код скоро половине контролисаних послодаваца (код њих 347), а најдрастичнији примери утврђени су у Шапцу, где је код једног послодавца од 17 ангажованих радника, чак 16 било непријављено, и у Чоки где је на једном месту од 15 затечених, 14 радило „на црно“. Један послодавац у Новом Пазару није пријавио 13 од 15 радника; код послодавца у Београду од 10 ангажованих девет је било непријављено; код једног у Сомбору од 17 радника такође девет „на црно“. Код послодавца у Сјеници шест од седам затечених радника је било непријављено, а у Инђији 19 од 36. Код два послодавца у Крагујевцу сви радници (по пет) су радили „на црно“, а код другог у Сјеници пет од 10 затечених.
Због утврђених прекршаја инспектори су поднели 125 прекршајних пријава, издали 11 прекршајних налога и донели су 167 решења.
Инспекцијским надзорима су откривена и 24 нерегистрована субјекта, који су се бавили трговином, грађевинарством, угоститељством, фризерским услугама, одржавањем и поправком моторних возила, откупом секундарних сировина, такси превозом, производњом грађевинског материјала и пољопривредом.
Инспектори су донели 24 решења којима су нерегистрованим субјектима наложили да одмах покрену прописани поступак за упис у одговарајући регистар и забранили им даље обављање делатности до испуњења за то прописаних услова.