Aa

Aa

Др Стана Божовић отворила шести састанак СКГО Мреже за ромска питања

Др Стана Божовић отворила шести састанак СКГО Мреже за ромска питања

Читај ми

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Др Стана Божовић одржала је поздравну реч на почетку шестог састанка СКГО Мреже за ромска питања.

 

 „Стратешки оквир за систематско решавање важног питања Инклузије ромског становништва у Републици Србији обезбеђен је доношењем Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња Владе Републике Србије за период од 2016. до 2025. године, чији је предлагач било Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у чијој су директној надлежности две од пет приоритетних области препознатих у стратегији . У јуну прошле године, Влада је усвојила и Акциони план за спровођење Стратегије за период 2017-2018, а Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања ће у наредним недељама формирати и радну групу чији ће задатак бити израда новог Акционог плана за 2019. и 2020. годину.

 

Институционални капацитети Министарства увећани су када је у јуну 2017. године формиран Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, који у оквиру креирања и примене антидискриминационих мера у посебном фокусу има ромско становништво. Сектор је успоставио директну комуникацију са лицима задуженим за спровођење мера за инклузију Рома и Ромкиња из 85 јединица локалне самоуправе и добијени су актуелни подаци о реализованим мерама у претходној години и плановима за текућу годину. Анализа ових података омогућује нам да створимо реалну слику о стању у појединим општинама што ће бити од значаја при реализацији пројекта који је пред нама.

 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања активно је укључено у различите програме и пројекте који доприносе реализацији мера предвиђених Стратегијом. Током 2017. године  мерама активне политике запошљавања обухваћено је 5.140 незапослених Рома и Ромкиња (2.252 жене). Средствима из ИПА 2012 програмског циклуса у мере активне политике запошљавања које обухватају, обуке за тржиште рада, јавне радове и клуб за тражење посла – укључено је још 339 незапослених Рома и Ромкиња. У 2017. години, израђена је процена запошљивости и закључени индивидуални планови запошљавања за 17 365 Рома и Ромкиња, док је услуге професионалне оријентације у Националној служби за запошљавање користило 376 Рома и Ромкиња. Важно је нагласити да су за реализацију мера активне политике запошљавања у 2018. обезбеђена већа средства у односу на 2017. годину.

 

Када је реч о социјалној заштити, омогућено је да само у прошлој години 411 лица ромске националности пријави место пребивалишта и добије лична документа. При Центрима за социјални рад формирани су стручни тимови за подршку деци која живе и раде на улици. Законодавна делатност Министарства која посредно доприноси социјалној инклузији ромског становништва обухвата доношење Закона о финансијској подршци породици са децом и Закон о изменама и допунама Закона о социјалној заштити.  

 

Побољшању положаја ромске националне мањине допринеће и измене и допуне Закона о забрани дискриминације, чије доношење је планирано за ову годину. Запошљавање образованих младих Рома и Ромкиња нарочито је важно у процесу јачања капацитета институција на националном и локалном нивоу које спроводе политику инклузије Рома. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања залаже се за запошљавање образованих Рома и Ромкиња и доприноси овој мери и сопственим примером“, изјавила је државни секретар Божовић.

 

Састанак је организован у оквиру програма „Подршка ЕУ инклузији Рома – Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“, који реализује Стална конференција градова и општина.