Aa

Aa

Божовић: Значај родне равноправности за заједницу у борби против климатских промена од несумњивог значаја

Божовић: Значај родне равноправности за заједницу у борби против климатских промена од несумњивог значаја

Читај ми

Државна секретарка у Министарству за рад, запошпљавање, борачка и социјална питања др. Стана Божовић говорила је на округлом столу „Родна равноправност, климатске промене и заједница“ који је организовала Организација Уједињених нација за жене.

 

Државна секретарка Стана Божовић је у свом излагању нагласила да је политичка воља коју Влада Републике Србије показује да је, када је унапређивање положаја жена и достизање родне равноправности, несумњива.

 

„Један од показатеља тога је да се родна равноправност у овом тренутку анализира кроз све секторе па тако данас имамо и прилику да разговарамо и донесемо закључке о родној равноправности и климатским променама. Климатске промене су данас  један од највећих глобалних изазова и погађа многе сегменте живота на планети Земљи“, рекла је Божовић.

 

Како каже, од утицаја промене климе на:  пољопривреду, земљиште, воде, ваздух, инфраструктуру, здравље људи и животиња на које морамо дати одговор кроз адаптацију до тога да претходно морамо учинити све да ове промене успоримо кроз првенствено промену понашања и ставова морамо водити рачуна о праведном и не дискриминативном вођењу политика и доношењу мера.

 

Државна секретарка истакла је да свесни чињенице да ресурси нису равномерно распоређени и да одлуке, па и о борби против климатских промена већински доносе мушкарци, морамо пажљиво анализирати ово друштвено питање и заједнички донети предлоге мера за достизање једнакости у овом изазову.

 

„Јуче смо обележили Међународни дан жена на селу и посетили смо села у Расинском округу, сусревши се храбрим, вредним и паметним женама које се у 2018 години суочавају са недостатком инфраструктуре, саобраћајних веза и традиционалним ставовима да је жени место у кући. Жене на селу се климатским променама неравноправније суочавају од жена у урбаним срединама, и ово је једна од дискриминација са којом се морамо ухватити у коштац. Одговорност за праведно и не дискриминаторно понашање као и за борбу против климатских промена наравно треба да поведе држава, па у вези са тим желим да вас обавестим да је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је након јавне расправе о нацрту Закона о родној равноправности предложило и члан закона који ће се бавити родном равноправношћу у заштити животне средине. Ово је нешто што је заиста иновативно и даће нам нов простор да политике родне равноправности  кроз законске норме спроводимо у овој за све нас важној области“, изјавила је државна секретарка др. Стана Божовић.

 

Одговори на климатске промене који у обзир узимају различите потребе и могућности и мушкараца и жена су од кључног значаја за заштиту животне средине и одрживи развој, закључак је Округлог стола „Родна равноправност, климатске промене и заједница“.

 

Поред Стане Божовић говорили су и директорка агенције Уједињених нација за жене Милана Рикановић, представница УНДП Стелијана Недер, помоћница Министра заштите животне средине Биљана Филиповић и Саша Габизон из Међународне мреже Жене у акцији за заједничку будућност.