Aa

Aa

Подршка деци и младима са интелектуалним тешкоћама

Подршка деци и младима са интелектуалним тешкоћама

Подршка деци и младима са интелектуалним тешкоћама

Читај ми

Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Биљана Барошевић учествовала је у друштвеном дијалогу који је на тему „Модели подршке деци и младима са интелектуалним тешкоћама” организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, поручивши да све особе са инвалидитетом, а посебно деца и млади, треба да имају једнаке шансе и могућности.


 
„Залагања Министарства, Сектора и Владе Србије усмерена су ка томе да свака особа са инвалидитетом, а посебно деца и млади, имају једнаке шансе, да остваре свој потенцијал и могућност укључивања у друштвени живот и у том циљу обезбеђујемо различите мере подршке“, истакла је Барошевић.


 
То, према њеним речима, подразумева системску подршку у више области, пре свега у области образовања, запошљавања, социјалне и здравствене заштите, инфраструктуре, саобраћаја и друго, али и активну укљученост локалне заједнице, родитеља и свих других који могу да допринесу њиховом бољем животу.


 
Барошевић је подсетила да се из буџета Републике Србије сваке године издваја 450 милиона динара за финансирање рада и активности 32 савеза са 492 локална удружења у саставу, а да је поред овог подржана и реализација 79 пројеката који су приоритет за особе са инвалидитетом, међу којима су пројекти опремања и адаптације просторија удружења особа са инвалидитетом, обезбеђивање приступачности објеката јавне намене (пре свега вртића, школа, музеја, домова здравља), изградња игралишта за децу са инвалидитетом, реализација кампова и друго.


 
„Посебно смо поносни на чињеницу да смо у претходном периоду као приоритет у раду дефинисали изградњу инклузивних игралишта и то у Панчеву, општинама Врбас, Савски Венац, Палилула - насеље Овча и Звездара“, навела је Барошевић.


 
Она је рекла и да Сектор континуирано подржава рад републичког и покрајинског савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама Србије и рад Савеза удружења Србије за помоћ особама са аутизмом, који окупљају 80 удружења, а чија су циљна група особе са интелектуалном инвалидитетом. За рад ова три савеза у 2024. години опредељено је близу 50 милиона динара.


 
Барошевић је као пример добре сарадње Сектора и удружења навела Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним особама Врачар и Звездара, које се истиче залагањем за бољи положаја особа са интелектуалним инвалидитетом.


 
Помоћница министра је подсетила да је Сектор, у циљу стварања услова за радно ангажовање особа са инвалидитетом, подржао отварање радно окупационог центра „Звуци срца” у Београду, на Врачару, чиме особе са сметњама у развоју показују да су активни чланови друштва.

 

Поред Београда, Сектор је подржао отварање центра у Суботици (опредељено близу 4,7 милиона динара), а у поступку је оснивање центра у Нишу (1,4 милиона динара).

 

Барошевић је навела и да се за подршку предузећима за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, којих у Србији има 60 и која запошљавају 1.512 грађана, од којих 993 са инвалидитетом, издваја 705 милиона динара.