Aa

Aa

Обележeна 83. годишњица од злочина на Теразијама

Обележeна 83. годишњица од злочина на Теразијама

Обележeна 83. годишњица од злочина на Теразијама

Читај ми

Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Нинослав Јовановић положио је венац и одао пошту родољубима, које су окупационе власти 1941. године јавно погубиле и обесиле на београдском тргу Теразије.

 

Почаст страдалима одали су представници Министарства Одбране и Вајске Србије, венце и цвеће положили су и представници Града Београда и удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и грађани.  

 

Период Другог светског рата обележен је, не ретко, масовним злочинима над цивилним становништвом. У низу трагичних догађаја који су се одиграли у тада окупираној Србији, по својим ефектима посебно се издваја злочин почињен на београдском тргу Теразије 17. августа 1941. године.


Тога дана, немачке окупационе власти обесиле су на стубове јавне расвете петорицу Београђана оптужених за пружање отпора.


У спомен на петорицу суграђана трагично страдалих Град Београд је на тргу Теразије, у непосредној близини Игумановљеве палате, 1983. године поставио Споменик обешеним родољубима. Овај репрезентативни меморијал дело је академског вајара Николе Јанковића.


Споменик, посвећен успомени на трагичне догађаје који су се одиграли 17. августа 1941. године постављен је на мермерном постаменту висине 400 цм а пречника 80 цм. Рељеф приказује призор вешања петорице Београђана од стране окупационих власти. У доњем делу је урезан натпис: „17. август 1941“ (дан кад су родољуби у дворишту оближњег Гестаповог затвора стрељани, а затим на Теразијама повешани). Испод тога су стихови Васка Попе: 

„Реците земљокрадицама да под овом нашом звездом воћке смрти више не саде, јер ће их појести воћке“ 
У непосредној близини споменика је постављена спомен-плоча са епитафом који гласи:

 

Борцима за слободу које су фашистички окупатори обесили на Теразијама 17. августа 1941. године: Јовану Јанковићу, раднику, Ратку Јевићу, земљораднику, Велимиру Јовановићу, земљораднику, Светиславу Милину, раднику, Милораду Покрајцу, ученику.

1983.
Грађани Београда