Aa

Aa

Државни секретар Зоран Антић на обележавању 95.годишњице од смрти др Рудолфа Арчибалда Рајса

                                                                        Државни секретар Зоран Антић на обележавању 95.годишњице од смрти др Рудолфа Арчибалда Рајса

Државни секретар Зоран Антић на обележавању 95.годишњице од смрти др Рудолфа Арчибалда Рајса

Читај ми

Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић предводио је државну церемонију поводом обележавања 95. годишњице од смрти др Рудолфа Арчибалда Рајса, у Топчидерском парку у Београду.

 

Државни секретар Зоран Антић рекао је да нам остаје да чувамо успомену на бесмртна дела др Рудолфа Арчибалда Рајса и на свако слово које је написао о Србима и Србији.

 

„Да се у нама опет пробуде духови Косова, Карађорђа, Куманова и Кајмакчалана и да своју судбину вратимо у властите руке и сами себи створимо блиставу будућност. Чули смо Вас господине Рајс. Чули и знамо, да и сада Ваше срце куца једнако онако за Србе и Србију, како је куцало и пре једног века,“изјавио је Антић.

 

Церемонији су присуствовали представници Владе Р. Србије, представници Министарства унутрашњих послова, делегација Министарства одбране и Војске Србије, представници Амбасаде Швајцарске Конфедерације, Криминалистичко–полицијског универзитета, Града Београда, потомци и удружења опредељена за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и грађани.

 

Организатор церемоније је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

 

Рудолф Арчибалд Рајс рођен је у данашњем Хаузаху, Баден 8. јула 1875. године,а  преминуо у Београду 8. августа 1929. године.Био је швајцарски форензичар, публициста, доктор хемије и професор на Универзитету у Лозани. Истакао се као криминолог радом на истраживању злочина над српским становништвом у време Првог светског рата. На позив српске Владе др Рајс је 1914. године дошао у Србију да истражује злочине аустроугарске, немачке и бугарске војске над цивилним становништвом. Написао је многе књиге и радове поводом тога. Сахрањен је на Топчидерском гробљу у Београду, док му је срце пренето у урни на Кајмакчалан, где је сахрањено заједно са осталим ратницима погинулим на Солунском фронту.