Aa

Aa

Барошевић: Стварање друштва једнаких могућности приоритет

Барошевић: Стварање друштва једнаких могућности приоритет

Барошевић: Стварање друштва једнаких могућности приоритет

Читај ми

Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Биљана Барошевић поручила је данас на друштвеном дијалогу „Политике приступачности изграђеног окружења – Србија на путу ка Европској унији” да је стварање друштва једнаких могућности приоритет Владе Републике Србије и ресорног министарства.

 

Барошевић је на друштвеном дијалогу, који је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, истакла да је Сектор за заштиту особа са инвалидитетом све своје капацитете усмерио на реализацију тог циља.


 
Како је нагласила, инклузија и приступачност заузимају значајно место у важећој Стратегији унапређења положаја особа са инвалидитетом у Републици Србији за период од 2020. до 2024. године, као и у предлогу новог стратешког документа за период 2025. до 2030. године, који је у поступку доношења.


 
„Само друштво у којем сви грађани имају једнаке могућности и доступност свих права може да напредује“, истакла је Барошевић и додала да Министарство свакодневно ради на томе да повећа свест о правима и потребама особа са инвалидитетом и да је у протеклом периоду усмерило значајна средства ка уклањању баријера, да све неприлагођене јавне установе, базене и друго прилагоди и учини приступачним свим грађанима Србије.


 
Министарство је, према њеним речима, обезбедило средства и за адаптацију и опремање објеката удружења особа са инвалидитетом, чиме су побољшани просторно-технички услови за рад и боравак чланова, као и за изградњу и опремање инклузивних игралишта за децу са инвалидитетом, уградњу лифтова, адаптацију тоалета за особе са инвалидитетом и друго.


 
„Настојимо да отклонимо и комуникацијске баријере са којима се особе са инвалидитетом суочавају. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање штампа сва документа, на захтев грађана, на Брајевом писму, континуирано подржавамо рад Националног преводилачког центра за знаковни језик који је од изузетног значаја за глува и наглува лица, јер овај центар пружа услугу превођења глувим и наглувим лицима 7 дана у недељи, 24 сата“, навела је Барошевић.


 
Она је подсетила и на значајне активности Савета за особе са инвалидитетом Владе Републике Србије које су усмерене на примену принципа
Универзалног дизајна, који у највећој мери помаже особама са инвалидитетом, али и свима нама олакшавају живот.