Антић предводио церемонију обележавања годишњице од оснивања Правитељствујушчег совјета српског
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић предводио је државну церемонију поводом обележавања 219. годишњице од оснивања Правитељствујушчег совјета српског, која је одржана код споменика кнезу Сими Марковићу.
Антић је подсетио да је на скупштини, у Великом Борку у кући кнеза Симе, тада Симеона Марковића, 15. августа 1805. године по јулијанском календару, основан Правитељствујушћи совјет српски.
„Вековна тежња српског народа за слободом, конфротације тадашњих политичких утицаја, упливи и борбе великих сила око устаничке Србије и могућност пропасти устанка, били су разлози да Божидар Грујовић предложи оснивање Совјета, који је био нека врста Владe и имао је извршну и законодавну власт у држави која се рађала. Управо је Совјет обједињавао напоре устаника и доприносио да се са успехом развија ослободилачка борба, чиме су стварени услови за бржи економски, друштвени о културни развој Србије,“ истакао је Антић.
Државни секретар је указао да је Правитељствујушћи совјет српски представљао, поред скупштине устаничких првака, први стални орган власти, чиме је Србија кренула путем обнове државности након вишевековне Отоманске владавине. Он је додао да је за првог председника Совјета, изабран Прота Матеја Ненадовић, а за првог совјетника Београдске нахије Павле Поповић.
„Данас, после више од два века херојских подвига, читав српски народ сећа се годишњице оснивања прве српске Владе, а Србија корача путем који су утемељили Карађорђе, кнез Милош, Доситеј и други великани тог херојског доба,“ истакао је Антић.
Поред Антића, венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, општине Барајево, као и удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.