Усвајање деце из Србије само преко лиценцираних агенција
Саветник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Драган Вулевић, гостујући на телевизији Прва у Јутарњем програму изјавио је да је Република Србија, од стране Шведска владине организације која је задужена за праћење и контролу међудржавног усвојења, оцењена као земља која има најпоузданију и најпрофесионалнију процедуру међудржавног усвојења које је контролисано од надлежних органа.
„Министарство у реализацији међудржавног усвојења искључиво сарађује са иностраним агенцијама које су лиценциране од стране Хашке конвенције, с обзиром да је Република Србија приступила и ратификовала Хашку конвенцију о међународном усвојењу“, нагласио је Вулевић и рекао да се у Републици Србији годишње, према неком просеку реализује 15-20 међудржавних усвојења.
„У 2006. години 9 деце је усвојено у иностранству, 2007. - 12, 2008. - 12, 2009. - 15, 2010. - 14, 2011. - 12, 2012. - 8, 2013. - 13, 2014. - 21, 2015. - 18 деце је усвојено у иностранству, 2016. - 20, 2017. - 28 деце, а у првих 4,5 месеци ове године 7 деце је отишло у међудржавно усвојење“, истакао је.
На питање о сарадњи са са агенцијом „Alabami“, Вулевић је рекао да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања никада није сарађивало са поменутом агенцијом иностраног усвојења и да преко те агенције није извршено ниједно једино усвајање деце из Србије, као и да на њиховом сајту, у делу где је наведено са којим земљама сарађују Србије нема.
„У релизацији иностраног усвојења деце држављана Републике Србије, може се приступити, искључиво уколико се, у разумном року од најмање једне године, за конкретно дете не могу наћи усвојитељи међу домаћим држављанима. Овај услов је прописан Породичним законом и такво усвојење се може реализовати након испуњења поменутог услова и давања дозволе министра надлезног за породичну заштиту. Деца без родитељског старања којима је утврђена општа подобност за усвојење и за које је надлежни центар за социјални рад донео закључак да се може применити међудржавно усвојење имају следеће карактеристике: То су деца са озбиљним здравственим и развојним проблемима, ометена у психофизичком развоју и одређени, мањи број, деце ромске националности старијег календарског узраста“, појаснио је Вулевић.
Како је рекао, деца која иду на међудржавно усвојење су она деца коју нико од наших грађана држављана Републике Србије неће.
„Наши грађани неће и неће децу тамније пути, ја то морам отворено да кажем. За ову децу ми морамо да обезбедимо целоживотни аранжман њихову добробит за будуће и то обављамо не само по закону него професионално и стручно. Црно тржиште деце у сфери усвојења не постоји, јер је под директном контролом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања“, нагласио је.
Вулевић је истакао да радницима у Центрима за социјални рад, који су за ових 12 година, од како Србија има најпоузданију евиденцију у међудржавном усвојењу, одаје признање јер је устројен јединствени лични регистар 180 деце, које нико у овој толерантној Србији није желео да усвоји, а имамо оволико усвојитеља и што су им обезбедили добробит и дугорочни животни аранжман, сигурност и љубав.
Он је нагласио и да признање заслужују и усвојитељи из Сједињених Америчких Држава који доводе своју децу овде да упознају своје биолошке родитеље, који их доводе да обиђу своје хранитеље, а захвалио је и усвојитељима из Шведске који Српску заставу држе у дечјој соби.