Кажњавамо и стране инвеститоре који се огреше о раднике
Mинистар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић гостујући у емисији “Да се не лажемо“ осврнуо се на недавни протест који је одржан 1. маја, рекавши да је присуствовао протесту синдиката јер нема шта да крије, као и да Министарство редовно има састанке са синдикатима.
Министар Ђорђевић истакао је да је свакодневна комуникација са радницима најбољи показатељ да Влада Србије води рачуна о запосленима, али подједнако и о послодавцима и додао да при изградњи модерног друштва морамо имати различитих мишљења.
Осврнувши се на приватизацију Гоше, министар је рекао да је она одавно завршена, али да раднике нису оставили на цедилу, већ су им чак понудили нова радна места.
Министар Ђорђевић позвао је све грађане да пријаве ако мисле да у неким фирмама постоји кршење права радника, додавши да откад је он у Министарству није било ниједне притужбе из Јуре, као и да уколико радници не постигну договор о синдикалном организовању са послодавцем, увек могу да се обрате Министарству.
Министар је нагласио да нико нема протекције и да су кажњавани и страни инвеститори ако би повредили права радника.
Осврнувши се на данашњицу, Ђорђевић је рекао да је куповна моћ грађана данас номинално већа и додао да држава ове године дотира пензиони фонд са око милијарду и по евра.
„Проблем са којим се сусрећемо је сива економија, која поједе око осам милиона евра дневно. Против сиве економије се боримо константним инспекцијским надзорима. Инспекторат за рад је направио сарадњу са пореском инспекцијом, и све инспекције су ванредне, и покушавамо да будемо што ефикаснији и санкционишемо оне послодавце који не поштују закон", рекао је министар и додао да се сада лакше проверавају да ли послодавац евидентира прековремени рад.
Министар је нагласио да је потребно да се људи јаве онда када дође до кршења радничких права јер мора одмах да се реагује.
Када је реч о инвеститорима, министар је рекао да су идентични услови за добијање субвенција за стране и за домаће инвеститоре, и да се субвенције исплате само ако постоји добар пројекат.
Говорећи о реформи пензионог система у Србији, министар је рекао да ће нам бити већи проблем што нећемо имати људе, него то што нећемо моћи да исплатимо пензије, а осврнувши се на повећање година за одлазак у пензију, Ђорђевић је рекао да је повећање границе за старосну пензију последица демографске слике.
Министар је истакао да треба да подигнемо привреду, одстранимо сиву економију и подигнемо плате.
Када је у питању Закон о штрајку, министар је напоменуо да је мањкавост садашњег Закона о штрајку то што послодавац сам може да одреди минимум процеса рада.
Током емисије министар се осврнуо и на недавни снимак испред Центра за социјални рад у једниом граду у Војводини где се извршила потресна примопредаја детета, и рекао да ингеренцију над центрима за социјални рад има локална самоуправа.
"Кренули смо у реформу и центара за социјални рад и закона", рекао је министар и додао да је неопходно да уколико држава даје новац мора да зна шта се дешава у центрима за социјални рад у Војводини.
На питање да ли министарство може да помогне у случајевима несталих беба, Ђорђевић је рекао да је тешко да центри за социјални рад могу ту нешто да ураде.
"Родитељима могу да поручим само да шта год буде тражено од нашег Министарства, ми ћемо свакоме изаћи у сусрет", закључио је Ђорђевић.