Aa

Aa

Ђорђевић за РТС: Странци који раде из Србије онлајн утицаће позитивно на привреду Србије

Ђорђевић за РТС: Дигитални номади утицаће позитивно на привреду Србије

Ђорђевић за РТС: Странци који раде из Србије онлајн утицаће позитивно на привреду Србије

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић у Јутарњем програму на РТС-у говорио је о томе какве промене ће подразумевати измене Закона о запошљавању странаца и Закона о странцима и како ће утицати на привреду Србије.  

 

Како је навео, у време пандемије корона вируса установљено је да постоји велики број људи који раде на даљину, односно за фирме које се не налазе у земљи у којој живе. 

 

„Наша идеја јесте да будемо прва земља у Европи која ће увести могућност да они који раде за стране фирме, а који нису наши држављани, раде и даље свој посао, али да живе у Србији. Од тога би имали корист и они, али и наша земља. Нешто слично размишља и Естонија да уведе, али бих ја лично волео да Србија ту буде прва“, навео је министар.

 

Како је рекао, сви који буду желели да живе у Србији, а раде за стране фирме, потребно је да докажу да имају већу бруто плату, преко 3.500 евра, да су запослени у страним компанијама, да немају боравиште у Србији, да нису наши грађани, већ да су странци како би добили боравиште и радну дозволу на годину дана. 

 

„Тако ће моћи да раде и троше новац овде у Србији која је много повољнија у односу на друге земље. Наша земља је сигурна, расизам не постоји, а имамо веома добар друштвени живот“, навео је Ђорђевић истакавши да они на тај начин могу да приходују нашој земљи плаћајући ПДВ. 

 

Наводећи пример, министар је рекао да је Бали земља која има око четири милиона становника и која на годишњем нивоу има 50.000 таквих странаца који раде у овој земљи. Они приходују 65 милиона евра месечно, односно 780 милиона евра на годишњем нивоу од ПДВ-а. 

 

„Мислим да ми можемо да будемо врло слични њима. Прогнозе су такве да ће до 2035. бити  око милијарду људи који ће радити на даљину. Србија је за мене најлепша земља и дубоко сам уверен да ће и други то схватити. Промоцијама наше земље и туризма верујем да ћемо привући стране држављане да раде и живе код нас, и тако допринесу приходу наше привреде“, истакао је Ђорђевић. 

 

Према његовим речима ова идеја требало би да се креће са реализацијом већ од 1. јануара. Како је рекао главни бенефит Србије увођењем ових измена јесте већи ПДВ.

 

„Они ће живети овде, изнајмљиваће станове, кола, трошиће на свој свакодневни живот. На неки начин, све оно што се у животу троши, овде би убирали преко ПДВ-а. Кажем, наш циљ не би био нешто за почетак велики, ми би волели да достигнемо Бали. Бали је мања земља од нас и много даља. Србија је на тој лествици друштвеног живота, безбедности, врло високо котирана и то су предности наше земље. Министарство туризма ради доста на промоцији наше земље и људи у свету већ знају за нас. Ако узмемо само тај параметар могуће је да остваримо прилив од 780 милиона евра на годишњем нивоу,  а можда и више“, рекао је министар.