Ђорђевић на телевизији Пинк о обавезама послодаваца у ванредној ситуацији
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, гостујући на телевизији Пинк у емисији Ново јутро, говорио је о обавезама послодаваца и правима радника у току ванредне ситуације изазване вирусом SARS – CoV-2.
Према речима министра, сви који могу да раде од куће за време ванредног стања имају право на пуну плату по важећим прописима, а тамо где није могуће организовати рад од куће послодавац је у обавези да организује рад у сменама, да обезбеди хигијенску сигурност објеката, организује састанке електронским путем и одложи службена путовања.
„Послодавци су дужни да својим запосленима обезбеде потпуну безбедност и здравље на раду. Влада Србије је у том смислу упутила посебну Инструкцију државним органима које се сви придржавају и она важи и за све друге послодавце. У случају да постоји било какво кршење тога, односно уколико се установи да се неки послодавац не придржава тога, инспекција рада ће их у овим околностима казнити. Брига о нашим грађанима нам је на првом месту и то ћемо доказати и нашим ангажовањем“, рекао је Ђорђевић и позвао све грађане да јављају све информације које имају и да се обрате надлежнима уколико имају неке проблеме или недоумице, како би ресорно министарство, наравно уколико је надлежно, реаговало на време.
На питање да постоје случајеви да послодавци отпуштају запослене, због смањеног обима посла, Ђорђевић је рекао да су то ситуације које су недопустиве, поготово у овој ситуацији.
„Тамо где смо приметили да постоји пропуст с обзиром на ове околности, да не постоји јасна инструкција како се поступа у овим околностима, а нисмо је предвидели јер се нисмо сусретали са оваквом ситуацијом раније, свакако реагујемо одмах и шаљемо одлуке и инструкције како може да се поступа у оваквој ситуацији и да то буде једнако правило за све. Не смемо да у оваквим ситуацијама дозволимо да реагујемо појединачно, да некоме дозволимо једну ствар, а некоме не, већ морамо да реагујемо тако што ћемо да пропишемо начин за решавање, једнак за све. То некоме неће да одговара, као што рецимо приватницима не одговара да не смеју да отпуштају, али једноставно тако је“, истакао је.
Када су у питању људи који су у самоизолацији, јер су били на службеним путовањима, министар је истакао да они морају да добију доказ да морају да иду у изолацију од надлежног органа, који даје или МУП или Министарство здравља. Како је рекао са тим папиром ће им бити признато то право да раде од куће и биће плаћени за то и не треба да брину.
Такође, за родитеље чија су деца млађа од 12 година, министар је рекао да није било случајева да је ико од запослених у јавном сектору за сада имао примедбе да није поштована инструкција Владе, а то је да се једном од родитеља обезбеди рад од куће. Како је навео, када су у питању приватници ту нажалост држава не може да реагује императивно и да нешто нареди, али је дала препоруку да поступе као и државне установе.
Свакако, истакао је, сви који мисле да су ускраћени за ово право, могу да се обрате министарству које ће упутити инспекцију у надзор која ће установити да ли баш код тог послодавца није могло другачије да се организује посао и да се изађе у сусрет тим родитељима. Уколико се установи да је могло инспекција ће реаговати и казнити послодавце и листе тих послодаваца објављивати на сајту Нажалост, како се наводи, постоје и случајеви злоупотребе ове ситуације, па да запослени не оде на посао из неких својих разлога, а по природи посла је неопходно да буде на послу. Министар је рекао да запослени има решење надлежног органа да мора да иде у изолацију, или да отвори боловање, или решење да може да ради од куће.
Ђорђевић је навео и да је Министарство одмах по инструкцији применило расподелу послова и увела рад од куће.
„Свима који могу да раде од куће, али под тим околностима да наш рад у таквом облику не угрожава било какву услугу коју дајемо као министарство, то и могу. То је једино ограничење које имамо, и то могу сви“, рекао је.
На питање, на који начин ће држава изаћи у сусрет и помоћи људима који имају преко 65 година и спадају у најризичнију групу људи.
„Председник Вучић је рекао да је потребно да и држава и локалне самоуправе организује волонтере које раде и који ће доносити намирнице и све неопходно овим људима. Не смемо да дозволимо било који вид злоупотребе. Наш задатак јесте да се прилагођавамо из часа у час овој ситуацији која је за нас заиста нешто ново. Ми као држава морамо да нађемо најбољи начин да помогнемо онима чије смо кретање ограничили и да им омогућимо све оно што очекују.
Министар Ђорђевић је још једном рекао и да сви грађани, чији најмилији живе у геронтолошким центрима и због тога не могу да их виде ни обиђу, не треба да брину јер је стање потпуно стабилно и нема заражених овим вирусом.
„Имам редовну комуникацију са свим надлежнима из ових институција који ме периодично из часа у час обавештавају о стању и томе да ли има неких промена. Влада је данас одобрила и додатно запошљавање да би могли да растеретимо људе у геронтолошким центрима то је прва ствар. Такође, од данас је кренула и редовна испорука преко РФЗО, с обзиром да геронтолошки центри спадају у ред приоритета бр 1, кад је у питању држава“, рекао је министар и додао да је су организовани и видео позиве, још увек не у свим центрима, али циљ је свакако да то ускоро буде свугде где је то могуће и да тако они који су сада да кажемо ограничени да не виде своје најмилије на овај начин могу да их виде