Систем лиценцирања организација социјалне заштите има за циљ унапређење и стандардизовање квалитета у социјалној заштити у Србији. Први пут, кроз лиценцирање уводи се систем квалитета за организације социјалне заштите и стручне раднике у овој области. Систем лиценцирања гарантује стручност, кредибилитет и поузданост свих организација и стручних радника у социјалној заштити у Србији. Успостављање система лиценцирања је велики и значајан изазов. Зато је потребно да сви учесници у процесу буду активни и заинтересовани. На првом месту, да буду тачно и на време информисани.
Лиценцирање организација социјалне заштите
По Закону о социјалној заштити, лиценцирање је поступак у коме се испитује да ли организација СЗ, односно пружалац услуга, испуњава услове и стандарде за пружање услуга у области социјалне заштите. Лиценца је јавна исправа којом се потврђује да организација СЗ испуњава утврђене услове за пружање конкретних услуга у области социјалне заштите.
Организације социјалне заштите (пружаоци услуга) не могу да непосредно пружају услуге уколико немају лиценцу у складу са Законом.
Лиценцу за пружање услуга социјалне заштите издаје Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Једна организација социјалне заштите може да има више лиценци истовремено, и сваку услугу лиценцира одвојено, у посебном поступку. Организација СЗ мора испуњавати услове за издавање лиценце током читавог периода за који је лиценца издата.
Услови и стандарди за пружање услуга социјалне заштите прописани су Правилником о ближим условима и стандардима за пружање услуга социјалне заштите и Правилником о ближим условима и стандардима за пружање услуге СОС телефона за жене са искуством насиља.
1.Правилник о ближим условима и стандардима за пружање услуга социјалне заштите можете преузети ОВДЕ.
2.Правилник о ближим условима и стандардима за пружање услуге СОС телефона за жене са искуством насиља можете преузети ОВДЕ.
Поступак за издавање, обнављање, суспензију и одузимање лиценце прописан је Правилником о лиценцирању организација социјалне заштите.
3.Правилник о лиценцирању организација социјалне заштите можете преузети ОВДЕ.
Уз захтев за издавање лиценце, потребно је доставити доказ о уплати таксе у износу 21.440,00 динара по тарифном броју 209 – Тарифа републичких административних такси; сврха уплате: утврђивање испуњености услова за пружање услуга социјалне заштите; жиро рачун 840-742221843-57; модел 97; позив – контролни број општине.
Све информације у вези са процесом лиценцирања организација социјалне заштите и издавање лиценци пружаоцима услуга могу се добити у Одељењу за инспекцијски надзор Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, или обраћањем на електронску адресу:
biljana.malbasic@minrzs.gov.rs
marijana.guberinic@minrzs.gov.
slavica.kujundzic@minrzs.gov.
aleksandra.maksimovic@minrzs.
У циљу успостављања квалитета у области пружања услуга социјалне заштите и пружаоцима услуга социјалне заштите Министарство за рад запошљавање је сачинило Водич за израду елабората у поступку лиценцирања пружалаца услуга социјалне заштите у заједници и Инструкције о поступцима лиценцирања услуга социјалне заштите у заједници.
4.Водич за израду елабората у поступку лиценцирања пружалаца услуга социјалне заштите у заједници можете преузети ОВДЕ.
5.Инструкције о поступцима лиценцирања услуга социјалне заштите у заједници можете преузети ОВДЕ.
6.Образац захтева за издавање лиценце организацијама социјалне заштите можете преузети ОВДЕ.
7.Образац захтева за обнављање лиценце организацијама социјалне заштите можете преузети ОВДЕ.
8.Инструмент за самопроцену и екстерни мониторнинг услуга социјалне заштите можете преузети ОВДЕ.
Наша адреса:
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
Сектор за бригу о породици и социјалну заштиту
Одељење за инспекцијски надзор
Немањина 22-26 11000 Београд
Контакт телефони су: а
011/3616-369
011/3631-835
011/2642-054
011/3631-731
011/3616-602