Влада Србије неће прихватити отимање Трепче
БЕОГРАД - Влада Србије неће прихватити једнострано преузимање Трепче од стране Приштине, јер је већински власник Фонд за развој Републике Србије и упозорила је данас да ће то угрозити преговарачки процес Београда и Приштине.
Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић оценио је да се ради о једностраном отимању и конфискацији Трепче у 100 одсто власништва и 100 одсто управљачких права у тој компанији најављено за 2. фебруар.
Влада Србије сматра да тај чин обесмишљава цео преговарачки процес у Бриселу, рекао је Ђурић на конферценији за новинаре у влади и указао да од Трепче зависи око 4.000 Срба на Косову и око 20.000 чланова њихових породица.
"За такво нешто постоји само једна реч - пљачка. Не дирајте оно што је наше", поручио је Ђурић.
Министар енергетике и рударства Александар Антић оценио је да било каква промена власништва Трепче може дестабилизати ситуацију на Косову.
"За нас је неприхватљиво било какво једнострано преузмање Трепче од стране Приштине", рекао је Антић
Око 56 одсто капитала Трепче је у власништву Фонда за развој Републике Србије и тај комбинат има дугове око 400 милиона долара, навео је министар привреде Жељко Сертић.
Међу 502 предузећа за приватизацуију, формално је била и Трепча и за њу је добијено четири писма о заинтересованости из иностранства, из Мађскарске, Канаде, Швајцарске и САД, навео је Сертић и оценио да то речито говори да се у тим земљама поштује право својине као светиња.
Влада Србије је одлучла да за 19 компанија са Косова буде обустављена приватизацја док трају преговори у Бриселу, додао је Сертић.
Уколико приштинске власти не повуку одлуку о Трепчи, Агенција за приватизацију ће покренути приватизацију Трепче, јер је Србија у обавези да заштити своју имовину, упозорио је он.
Сертић је додао да се паралелно са преговорима у Бриселу воде и разговори са пословним заједницама и у свакој прилици је потписано да стране потписнице не желе да стабилност у региону не врате у корак уназад.
Министар за рад Александар Вулин пренео је званични допис синдиката Трепче који су најавили да ће од сутра бити у штрајку, док се не разјасни власништво у Трепчи, напомињући да је јасно да је већински власник Трепче Фонд за развој Републике Србије.
Протест ће трајати док се разговори о Трепчи не врате за преговарачки сто, рекао је Вулин.
Ђурић: Мустафа и Тачи не дирајте оно што је наше
Ђурић је поручио косовском премијеру Иси Мустафи и потпредседнику косовске владе Хашиму Тачију да не дирају власништво Србије, док запослени у комбинату Трепча, њих око 4,000 већ за сутра најављују штрајк.
"Не дирајте оно што је наше, то је пљачка и отимачина", подвукао је он поводом најава да ће косовске власти преузети сто одсто власништва комбината Трепча и додао да се оваквим једностраним актом обесмишљавају преговори Београда и Приштине, такозвани Брисел 2 који би требало да се баве имовинским питањима.
Представници Владе Србије су на данашњој конференцији за новинаре позвали међународну заједницу да искористи свој утицај и реагује како би се ово питање решило на најбољи и најсиправнији начин, а то је као и до сада дијалогом Београда и Приштине, а не једностраним актима.
"Ово је покушај да се на сцену врати правно насиље и грубо кршење имовинско правних односа и покушај да се промени власничка сртуктура Трепчи је неозбиљан и довешће до озбиљен стабилизације односа Приштине и Београда", рекао је Ђурић.
Он је додао да је то озбиљно нарушавање поверења и то након 2,5 године преговора како би се постигла стабилности и извесност на КИМ.
Како је рекао, додатан удар на поверење и стабилност биће и штрајк запослених у комбинату Трепча најављен за сутра.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Алекандар Вулин рекао је на конференцији да га је синдикат рудара у Трепчи обавестио да ће сутра кренути у протесте који се неће завршити док се статус Трепче не врати у првобитно стање.
Власници тог рудника су, како је навео, Фонд за развој Србије и предузећа у Србији, а све што је на нивоу права јесте да се Трепча чува у стању у каквом је била до сад.
Вулин је поручио да је једнострани акт косовских власти да изменом закона о јавним предузећима преузму сто одсто власништва над Трепчом политика, а не економија.
"Све што није право и економија у овим дешавањима биће политика, а онда је стабилност на КИМ угрожена. Знамо да постоје и договори Брисел 2 и Брисел 3 који се односе на имовину власништва СПЦ на КИМ и остала питања која нисмо решили. Ако сад кренемо на једностране потезе Брисел 2 и Брисел 3 немају никаквог смила", рекао је Вулин.
Вулин је рекао да ако се буде инсистирало на овоме неће бити могуће да Београд и Приштина разговарају на исти начин чиме се урушава поверење и иде се ка дестабилизацији.
Конференцији су поред Ђурића и Вулина присуствовали и министри рударства и енергетике и привреде, Александар Антић и Жељко Сертић, представници Листе Српска у покрајинској влади у Приштини - заменик премијера Бранимир Стојановихц, министар за повратак и заједнице Александар Јаблановић и министар за администрацију и локалну самоуправу Љубомир Марић.