Aa

Aa

Свечаност на Текеришу поводом стоте годишњице Церске битке

Свечаност на Текеришу поводом стоте годишњице Церске битке

Читај ми

ТЕКЕРИШ - Србија је данас у Текеришу код Лознице обележила стогодишњицу Церске битке, прве савезничке победе у Великом рату, уз поруку премијера Александра Вучића да са истом пожртвованошћу за коју су преци за своју државу гинули, данашње генерације треба Србију да граде и да од ње направе земљу за коју вреди живети.

"Име за које се гинуло, за које смо победили мора поново да постане наш циљ, сан и завет. Зато морамо да обећамо прецима да ћемо остварити њихов сан и да нам неће бити тешко да живимо и радимо за нашу Србију, да је подигнемо и изградимо, и вратимо је тамо где јој је место", рекао је Вучић на церемонији обележавања стогодишњице Церске битке.

"То је наш главни посао и хајде да га урадимо. Сто година је прошло и сад је право време. Убеђен да можемо, немам шта друго да вам кажем осим две речи и тражим да је понављате са истом вером које су имали они над чијим костима данас стојимо - Живела Србија", рекао је Вучић.

Према његовим речима, имамо обавезу и дужност да се на исти начин како су се војници пре сто година борили за Србију и гинули за њу, ми сада за Србију радимо и живимо.

"Време је да земљи поново дамо бар део онога што су јој дали они који су јој дали све, време је да престанемо да кукамо и да се жалимо, да се потрудимо за нашу Србију. Време је за нашу жртву и наш напор", рекао је Вучић.

У Србију су, како је истакао, у Првом светском рату веровали сви који су веровали у слободу, и из те вере и пожртвованости настала је држава у којој савремено покољење има обавезу да да гради оно што је настало на жртви предака.

"Србија и сви ми настали смо тада бранећи себе, своју слободу и своју земљу. Дошли смо овде на Цер да постанемо слободна и поштовања вредна нације и веровали смо у победу", рекао је Вучић.

"Много смо времена потрошили на погрешне одлуке, режиме и ратове, али вратили смо се и спремни смо да освојимо свој Текериш и Цер. Србија ће наставити да слави своје победе и наставиће да побеђује у будућности. Живела Србија! До коначне победе", рекао је Вучић.

Србија данас, како је објаснио, као и Првом светском рату припада Европи, али не окреће леђа ни Русима, које су, како је рекао, сви заборавили и против којих су сви данас.

"Ми смо на европском путу, али леђа Србин пријатељу у невољи никад није окретао", рекао је Вучић.

Он је захвалио и аустријском амбасадору на томе што присуствује церемонији и показује колико је велики народ из којег долази.

ПРВА ВЕЛИКА САВЕЗНИЧКА ПОБЕДА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Венце су на споменик погинулима у Церској битки заједно положили премијер Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик, а то су учинили и изасланици председника Србије, министар одбране, начелник Генералштаба Војске Србије, те чланови диломатског кора.

Државну церемонију предводио је премијер Вучић, а свечаности су присуствовали бројни министри, чланови дипломатског кора, и представници Војске Србије, Српке православне цркве и локалних власти.

Почетак церемоније огласио је трубач Репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије, а верски обред служи патријарх српски Иринеј.

Српска војска је августа 1914. под командом генерала Степе Степановића поразила далеко надмоћнију аустроугарску војску, изазвавши шок и неверицу у Бечу и Берлину, одушевљење међу савезницима, јер је окончана као прва велика савезничка победа у Првом светском рату.

У организацији Министарства одбране и Војске Србије приказан је документарни филм са отварања Споменика церским јунацима, а приређена је и музејска поставка.

Одсудни део Церске битке одиграо се у ноћи између 15. и 16. августа 1914. године на југозападним обрноцима планине Цер, а битка је окончана као прва велика савезничка победа у Првом светском рату - коју је извојевала српска војска.

Уследило је повлачење 21. аустроугарске дивизије, потом 8. корпуса, да би у крајњем 5. армија аустроугарске војске одступила назад преко Дрине.

После "Церске битке", широм Европе пронео се глас да је малена Србија успела да порази аустроугарске трупе, што је повећало њен углед међу савезницима.

Када је церска операција окончана 24. августа, од око 200.000 аустроугарских војника, колико је провалило у Србију, у њој није остао ниједан, изузев 4.500 заробљеника.

Током крвавих борби губици аустроугарских трупа достигли су 27.000, док је из строја избачено око од 16. 500 српских војника, од чега 2.107 погинулих. Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21-24. августа 1914. године, окончана је церска операција.

Као последица успешног командовања и одлучне победе генерал Степа Степановић добио је чин војводе.