Србија наставља са одговорном политиком према мигрантима
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић говорио је на Конференцији под називом „Прошлост, садашњост и будућност интеграција“ где је рекао да је Србија била и остала пример другим земљама како једна држава поступа одговорно, ефикасно и организовано у кризним ситуацијама, у овом случају у управљању мигрантском кризом.
Министар Ђорђевић рекао је да је досадашња координација и сарадња свих релевантих актера, државних органа, међународне заједнице и организација цивилног друштва, добитна комбинација успешног одговора Србије на изазове мигрантске кризе.
„У току највећег таласа миграција током 2015. и 2016., преко територије Републике Србије прешло је готово милион људи, а њено руководство предвођено председником, тада премијером Александром Вучићем, пружило им је сву неопходну помоћ и заштиту у складу са националним законима, али пре свега у складу са основним постулатима хуманизма и европским вредностима, као што су солидарност, заштита основних људских права и бриге за људе који беже од сукоба и рата“, рекао је Ђорђевић.
Министар је додао да захваљујући несебичној подршци ЕУ и других међународних институција и донатора, као и не малим средствима из буџета Републике Србије, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања активно доприноси сигурности деце и безбедности грађана Србије, па и целе Европе радећи са малолетницима и другим мигрантима у циљу њиховог упознавања са културом, традицијом и вредностима Европе, и радећи на активним мерама дерадикализације и превенције радикализације ове популације.
„Сви наши напори да се помогне и оснажи мигрантска популација усмерени су и на јачање грађана Србије као и да се уз подршку мигрантима ојачавају и капацитети институција наше земље, нарочито када су у питању образовни систем, здравствени систем и систем социјалне заштите. Сваки напор који може имати изгледа на успех када су у питању мере инклузије, мора укључивати и сталну комуникацију и сарадњу са националним институцијама и грађанима Србије. Нема ефикасне инклузије ако и наши грађани не увиде своје место и значај у овом процесу“, нагласио је Ђорђевић.
Министар је рекао да је помоћ донатора и међународне заједнице Србији неопходна како би се континуирано наставио успешан одговор Србије на потребе миграната у складу са међународним и хуманитарним принципима.
„Србија очекује даљу подршку институција Европске уније како би успешно одговорила на додатни притисак настао као последица раста броја миграната који је приметан у последњих пар месеци. Ми већ разговарамо са нашим европским партнерима о наставку подршке напорима Србије у управљању миграцијама, такође имајући у виду и наше обавезе у том смислу према испуњавању мерила из акционих планова за Поглавља 23 и 24“, закључио је Ђорђевић.