Aa

Aa

"Сети ме се" - Светски дан сећања на жртве саобраћајних несрећа

"Сети ме се" - Светски дан сећања на жртве саобраћајних несрећа

Читај ми

БЕОГРАД - У Србији је у 2015. страдало 55 особа више него у истом периоду 2014, упозорено је данас на обележавању Дана сећања на жртве саобраћајних незгода, а министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин је поручио да је најважније да на време научимо децу да воде рачуна о себи у саобраћају.

Најчешћи узроци саобраћајних незгода су конзурмирање алкохола, неодговарајућа брзина и претицање односно људска грешка.

Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода је обележен испред Скупштине града под слоганом "Сети ме се, а у организаицји Ауто-мото савеза Србије и Паркин сервиса, где су сви могли да испробају симулаторе превртања у вожњи и судара.

Министар Вулин је рекао да се нажалост у Србији, као и свуда у свету, бесмислено губе људски животи у саобраћају.

"Морамо сви заједно, цело друштво, да радимо на подизању светсти деце и да их научимо да је њихова судбина у њиховим рукама односно да ће моћи да се сачувају само ако буду водили рачуна о себи", поручио је Вулин.

Он је истакао да у саобраћају живот може да се изгуби или промени у делићу секунде.

"Морамо да водимо рачуна о онима које волимо", казао је он саветујући возачима да нигде не журе, јер журба буде и прође, док су деца и наши најмилији оно највредније што имамо и о чему треба да водимо рачуна.

Председник АМС С-а Мирко Бутулија је захвалио том министарству и градским властима на подршци акцијама које спроводи АМС С нагласивши да се данас треба сетити свих невино настрадалих у саобраћају, као и оних који су, не својом кривицом, задобили тешке повреде и постали особе са инвалидитетом, због непажње других учесника у саобраћају.

"АМС С ће иницирати сарадњу државе и невладиних оргаизација, али и укључити друштвено одговорне компаније, како би се боље уочиле и отклониле црне тачке на путевима", истакао је Бутулија.

Он је додао да ће на тај начин акције које спроводи АМС С имати и бољи ефекат.

Бутулија је позвао на повећан опрез у саобраћају током зимских месеци истичући да ће АМС С, као и надлежни, учинити све да се максимално повећа безбедност саобаћаја.

Градски менаџер Горан Весић је казао да град Београд радо учествује у свим акцијама за већу безбедност саобраћаја упозоривши, такође, да је у саобраћају довољан секунд непажње за тешке последице.

"Ми нисми народ који се лако придржава правила и зато морамо да будемо много ригорознији у спровођењу саобраћајних прописа, како би се свеле на минимум саобраћајне незгоде", нагласио је Весић.

Један од приоритета градских власти је да се реше све црне тачке у зонама школа, а којих је затечено више од 200 у априлу 2014, рекао је Весић додајући да је прошле године отклоњено 49 и да ће у 2015. бити решено још 40 црних тачака.

Весић је казао да се у Београду поставља додатна сигнализација испред школа и лежећи полицајци, како би то постале зоне успореног саобраћаја.

Према његовим речима, ове године је Град у сарадњи са МУП-ом обезбедио новац за куповину 10 камера за контролу брзине, од којих ће пет бити постqављено на Ибарској магистрали у Београду, а остале у другим деловима града.

Весић је подсетио да је Град Београд као новитет увео и концепт бициклистичко-пешачке улице, а прва таква улица биће Улица књегиње Зорке.

Директор Агенције за безбедност саобраћаја Милан Божовић је рекао да је ове године настрадало 55 особа више него у истом периоду прошле године, као и да је повећан број настрадале деце у саобраћају.

Према његовим речима, троје деце је погинуло у својству пешака, а девет у својству возача, због чега ће посебна пажња бити посвећена употреби дечијих седишта у возилу.

Он је казао да је било мање страдалих возача трактора, као и да је смањен број погинулих младих особа у саобраћају - за 15 мање у првих 10 месеци ове године. Такође, 100 младих особа је мање повређено у саобраћају ове године.

На питање када ће бити донет дуго најављивани нови Закон о безбедности саобраћаја, Божовић је рекао да је тај закон у надлежности МУП-а и да се чека на сагласност Европске комисије.

Генерални секретар АМШ Предраг Ђурђев је рекао да данас треба сви да застанемо и погледамо шта смо урадили на повећању безбедности у саобраћају.

"Пре подацима из МУП-а, ове године је укупно било мање жртава него претходне. Надамо се да ћемо следеће имати још мање", казао је Ђурђев.

Годишње од саобраћајних незгода у свету погине 1,25 милиона људи и саобраћајне незгоде су водећи узрок смрти младих између 15 и 29 година.

Половину погинулих чине пешаци и возачи бицикала и мотоцикала. У току прошле године у Србији догодило се више од 35.000 саобраћајних незгода, у којима је погинуло 536 људи, а повређено близу 18.000.

Славиша Савић, који је после саобаћајне незгоде остао у колицима, рекао је да је имао незгоду када је имао 17 година, када је без возачке дозволе управљао аутомобилом и у удесу повредио кичму.

Своје искуство је са новинарима поделио и Микица Будимировић, који је пре више од 20 година тешко повређен као возач мотоцикла откада је, такође, корисник инвалидских колица.