Aa

Aa

РТС емисија "Око" - Дипломатски после фудбалског инцидента (снимак емисије)

РТС емисија "Око" - Дипломатски после фудбалског инцидента (снимак емисије)

Читај ми

Гости емисије: министар Александар Вулин, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и искусне дипломате - Владислав Јовановић и Иво Висковић.

 

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин каже да се премијер Вучић веома студиозно припремао за овај разговор, да је све било унапред договорено, али да ово нико није могао да очекује.

"Ово није обична посета. Шездесет осам година наше две земље имале су лоше односе. Ова посета је требало да каже да је то време прошло. Да сада постоје други ветрови који дувају, да политичари наше проблеме решавају у ходу", каже Вулин.

Еди Рама је, како каже, доказао да је провинцијални политичар и додаје да ће овај дипломатски инцидент подгрејати националистичке страсти на Косову и Метохији.

"Ако нисте у стању да се издигнете и да се дипломатски понашате, онда сте провинцијални политичар", истиче Вулин.

Директор Владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић истакао је да током разговора две делегације није ни поменута тема Косова и Метохије. Објаснио је да се разговарало о железничком саобраћају и економској сарадњи и да су се гости претварали да је све у реду.

"Десио нам се један нови дрон, људски дрон, дипломатски дрон. Ово шаље поруку не само Србији већ свима – да у нашем суседству седе политичари са којима је врло тешко сарађивати", рекао је Ђурић.

Напоменуо је да су се у делегацији из Тиране налазили и учесници инцидента на стадиону Партизана током утакмице Србија – Албанија, прецизирајући да мисли на брата премијера Албаније Олсија Раму.

Ђурић је објаснио да је Еди Рама на поподневном скупу на коме је учествовао рекао да је Косово најбољи модел заштите мањина на свету.

"Покрајину из које је протерано око 247.000 људи он је навео као пример. Зато не треба да чуди реакција наших људи на Космету који су се окупили да пруже подршку премијеру и начину на који се он супротставио политичком и вербалном насиљу", рекао је Ђурић.

Професор ФПН-а Иво Висковић оценио је да је реч о недипломатском потезу који се мора сматрати директном провокацијом.

Објаснио је да је дипломатска пракса да се пре посете званичника другој држави – постигне договор о чему ће се разговарати и да се одреди укупна политичка интонација разговора.

"Непријатне теме се оставе за четири ока, с тим се не иде пред медије. То се мора сматрати смишљеном провокацијом. Није се случајно догодило, није плод тренутне инспирације албанског премијера", објаснио је Висковић.

Бивши дипломата Владислав Јовановић сматра да данашња изјава албанског премијера није лапсус него срачуната дрскост.

Према његовим речима, циљ је да се Србија "сатера у мртав угао", као грогирани боксер, како каже Јовановић, а све како би издејствовали независно Косово.