Aa

Aa

Министар Вулин: Значајно смањен рад на црно

Министар Вулин: Значајно смањен рад на црно

Читај ми

БЕОГРАД - Од почетка године спроведено је нешто више од 7.000 инспекцијских надзора током којих је пронађено 2.870 радника "на црно", након чега је 2.580 њих запослено на основу инспекцијских решења, изјавио је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, додајући да се рад на црно значајно смањио.

''Када смо преузели одговорност за борбу против незапослености и борбу против сиве економије у овој земљи је стопа незапослености била 23,1 одсто, а данас је 13 одсто'', рекао је Вулин на потписивању Споразума о пословној сарадњи Националне службе за запошљавање и Инспектората за рад, додајући да се проценат запослености на основу решења инспекције повећава.

Споразум су потписали директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић и директор Инспектората за рад Бојан Јоцић, а Вулин је истакао да Споразум помаже да се међусобно поовежу све институције државе и све институције Министарства рада, како би водили евиденцију ко ради на црно и ко због свог рада на црно не може да користи одређена права.

Министар је истакао да није борба за раднике када се правимо да не знамо да неко ради на црно и када се на тај начин злоупотребљава позиција.

"Ако то допустимо онда укидамо еконопмију. Морамо да се боримо за стриктно поштовање закона и апелујем на раднике и синдикате да нас обавесте, ако негде нисмо стигли, да неко ради на црно", рекао је Вулин.

Он је истакао и да је у пољопривреди највећи проценат оних који раде на црно.

''Ту су и грађевинска индустрија, производња коже, обеће, угоститељство, али на првом месту је пољопривреда и управо због тога хоћемо да до краја године, а сигуран сам да ћемо успети у томе, донесемо закон о сезонском раду", рекао је Вулин.

Према његовим речима, тим законом ће бити омогућено послодавцима да скоро без бирократских процедура могу да пријаве сезонског радника, а да он буде осигуран, заштићен и добије све оно што му по закону припада.

Мартиновић је навео да у овом тренутку новчану накнаду за случај незапослености остварује 40.000 лица, а да се месечно издваја око милијарду динара за та права незапослених лица.

Међутим, он каже да се сматра да велики број тих ради у сивој зони.

''Покушавамо да у сарадњи са инспекцијом рада утврдимо да они који се затекну у раду без формалног уговора, а користе неко право од стране НСЗ, то право изгубе. Губитком статуса незапосленог лица многи губе и неке друге привилегије који тај статус доноси. Због тога је важно послати поруку да се морају користити само она права која су законом јасно утврђена'', истакао је Мартиновић.

Он је подсетио да је у прошлој години почела неформална сарадња са Инспекцијом за рад и да је са евиденције НСЗ избрисано око 140 особа које су затечене на раду на црно.

Јоцић је истакао да је прошле године Инспекција, у раду на црно, затекла 19.470 особа, а да је после тих контрола, у наредних три дана, пријављено 17.470.

"И ту имамо повећање у односу на 2015. годину поготову у делу пријављивања лица после контрола инспекције", рекао је Јоцић.

Он је додао да у 2017. години забележено повећање за шест одсто у односу на прва два месеца претходне године у томе колико је затечено особа у раду на црно, као и да имају повећање пријављивања.

"Пуно смо радили на томе да побољшамо ефикасност рада Инспекције рада и тврдим да је ово што налазимо више лица у раду на црно плод побољшане ефикасности рада", закључио је Јоцић.

Циљ потписивања Споразума о пословној сарадњи НСЗ и Инспектората за рад је да се заједничким активностима и разменом информација систематски ради на још ефикаснијем сузбијању сиве економиоје - једног од највећих проблема који утиче на развој српске привреде.

Откривање и санкционисање рада у сивој зони није у надлежности само једне институције, а примена интегрисаног система анализе ризика и јачање капацитета инспекцијских органа омогућиће делотворнију борбу са нелегалним пословањем.