Манифестацијом „Мој пријатељ је особа са аутизмом“ данас је обележен Светски дан особа са аутизмом
СУБОТИЦА - На теренима на Прозивци окупили су се бројни малишани са аутизмом, родитељи, чланови удружења и спортских клубова и сви заједно “одмерили снаге” на полигону, ролерима и другим спортским дисциплинама.
Са малишанима су се дружили и државни секретари Ненад Иванишевић и Предраг Перуничић, и Милимир Вујадиновић, члан Градског већа за социјална питања.
-Влада Србије, преко ресорног министарства је за развој ових облика социјалне заштите и кровна удружења определила више од 200 милиона динара. Србија је приступила и европском програму “Еасy”, чији је циљ развој социјалне политике у најширем смислу, и ми очекујемо да удружења аплицирају за пројекте, а наша подршка свакако неће изостати – поручио је Ненад Иванишевић.
По речима Предрага Перуничића, државног секретара у Министарству омладине и спорта, држава чини све дас ви имају једнаке услове за бављење спортом.
-Направили смо нову стратегију и закон и деца и људи у Србији се не разликују. Многи су покушавали да се уведе нова норма и категорије, поготово за људе са инвалидитетом и различитим поремећајима, али смо сматрали да свако треба да има исту шансу јер смо сви једнаки – нагласио је Перуничић. - Особе са инвалидитетом имају апсолутно све као и остали спортисти, од националних признања, припрема до такмичења. Прошла година је била невероватна, освојено је чак 30 медаља.
Активности Удружења за помоћ особама са инвалидитетом подржава и локална самоуправа, која је доделила просторије за рад удружења а уз помоћ јавних предузећа, пре свега “Тржнице”, оне су и опремљене.
- Прошле године је издвојено око 420 хиљада динара путем конкурса, а сигуран сам да ће бити тако и ове године – подсетио је Вујадиновић. – На овој табли сам кратко написао “Сви смо исти” и то је, најкраће речено, мој и став целе локалне самоуправе.
И поред све подршке, деца са аутизмом су тешко прихваћена у друштву и зато о аутизму треба причати 365 дана, а не само један дан, јер су проблем са којима се свакодневно сусрећу огромни.
- Ако би сервис услуга породицама ушао у систем заштите, да деца имају дневни и полудневни боравак, то би био јако добар потез и подршка породицама којима укидају стручну подршку по школама. Наша деца су четири до пет сати у школама, али је питања да ли имају некога ко их оспособављава за живот – каже Сузана Скендеровић, мајка аутистичног дечака и председница УО суботичког Удружења за помоћ особама са аутизмом.