Одговор Заштитнику грађана Саши Јанковићу
Пошто господин Јанковић сматра да наша комуникација треба да се води путем медија, Министарство обавештава јавност да се ПДВ, његов износ као и делокруг на који се односи, уређује Законом о порезу на додату вредност, и то: предмет опорезивања (чл. 3 – 7), порески обвезник и порески дужник (чл. 8-10), пореска основица и пореска стопа (чл. 17-23), док су пореска ослобађања дата у члановима 24-26.
Да би се променило пореско оптерећење које проистиче из Закона о ПДВ-у, потребно је да се промени Закон о порезу на додату вредност, пре свега чланови 24-26, без обзира на то да ли је у питању ПДВ на дечију опрему, чија рефундација је регулисана чланом 56б, или било која друга пореска обавеза. Сам поступак ослобађања од ПДВ-а био би предмет измене Закона о порезу на додату вредност која је под ингеренцијом Министарства финансија, имајући у виду да, између осталог, су складу са чланом 2. предметног закона „приход од ПДВ-а припада буџету Републике“. Да би Закон о ПДВ-у био промењен, потребно је да његову промену предложи Министарство финансија, а Министарство за рад у то не може да се меша.
Нетачан је навод у саопштењу Заштитника грађана да је министар одбио састанак са њим, већ је у акту који је Заштитнику упутило Министарство њему указано на орган државне управе који је надлежан за питања ПДВ-а и тако му пружена помоћ у циљу квалитетног обављања његове одговорне дужности. У сваком случају, ако господин Јанковић жели разговор са министром Вулином, радо ћемо му изаћи у сусрет. Пошто радни дан нашег Министарства почиње у 7:30 часова, господин Јанковић има заказан термин у 7:30 часова сваког (не само радног) дана. У очекивању сусрета.