Драге маме и тате,
Закон о финансијској подршци породици са децом прописује могућност добијања новчаних субвенција за учешће у изградњи или куповини прве куће или стана. Подносиоци захтева за наведене субвенције су маме, чије су деца рођена од 1. јануара 2022. године и након тога. Изузетно, подносилац захтева може да буде и отац, уколико је мајка детета преминула. Такође, маме које самостално подижу своју децу (самохране мајке) могу да поднесу захтев за наведене субвенције.
Такође, захтев могу поднети и маме које су стране држављанке, уколико испуњавају законом прописане услове, коју су ближе дефинисани Уредбом о ближим условима и начину остваривања права на новчана средства за изградњу, учешће у куповини, односно куповину породично-стамбене зграде или стана по основу рођења детета
Потребно је указати да се процедура прикупљања и овере потребних докумената врши у општини пребивалишта – катастар, општинска управа, јавни бележник, полиција итд. Након прикупљене потребне документације, иста се заједно са образсцем НС мајка стан 1 или НС отац стан 2 доставља општинској управи, која формира предмет и прослеђује Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Потребна документација
У зависности да ли се захтев подноси за средства за учешће у изградњи куће, куповини куће или стана или за суфинансирање кредита за куповину куће или стана, зависи и врста потребне документације (дефинисане у Уредби). Наравно, и поред тога, постоји документација која је заједничка за сва три горе наведена случаја.
Сва питања у вези са условима и начину остваривања права на новчана средства за изградњу, учешће у куповини, односно куповину породично-стамбене зграде или стана по основу рођења детета, достављају се на електронску пошту: subvencijemajkama@minrzs.gov.
Одговори на питања могу се добити и путем телефона 011 3619 748, сваког радног дана у термину од 13 до 14 часова.
Честа питања и одговори
- Где се прибавља документација неопходна за подношење захтева?
-
Комплетна документација се прибавља према месту пребивалишта (општинска управа полиција, јавни бележник, итд.).
- Да ли је могуће добити субвенцију уколико супружник у свом власништву има, односно стекао је право својине на земљишту/плацу, али породица нема кућу тј. стан?
-
Уколико је подносилац захтева за средства за изградњу куће мајка, у том случају подносилац захтева мора бити једини власник парцеле/имања на којем се гради стамбена јединица.
- Да ли супружник може да у власништву има стан/кућу коју је стекао пре брака/ванбрачне заједница са поднисиоцем захтева?
-
Супруг/ванбрачни партнер може у свом власништву да поседује некретнину, али искључиво уколико је та некретнина стечена пре склапања брака/ванбрачне заједнице.
- Мајка детета рођеног које године, може да поднесе захтев за субвенције?
-
Мајка, односно отац у случају смрти мајке, чија су деца рођена од 1. јануара 2022. године па даље, могу да поднесу захтев. Влада Р. Србије у складу са Законом о финансијској подршци породици са децом, сваке године доноси нову одлуку о износу средстава за учешће у изградњи, односно куповини првог стана или куће, која ће важити за ту годину. Средства за суфинансирање изградње, куповине, односно учешћа у кредиту за куповину стана или куће предвиђена су Законом о финансијској подршци породици са децом, те је ова одредба закона важећа од 2022. године и није временски ограничена до доношења новог закона или његових измена и допуна.
- Колико месеци уназад се гледају плате? И колико тачно треба да буду укупно?
-
Потребно је доставити потврду послодавца уназад три месеца која претходе месецу у ком је поднет захтев, која доказује да су плате ниже од две просечне нето месечне зараде запослених у Републици Србији према последњем објављеном податку Републичког завода за статитстку.
- Супруга се породила, тренутно је на породиљском одсуству. Њена плата није у пуном износу, него је тренутно на новчаној накнади која је знатно мања од просечне плате. Да ли се гледа накнада или плата на коју је пријављена?
-
С обзиром да се захтев подноси након рођења детета, а да је у том тренутку подносилац захтева на породиљском одсуству, у обзир се узимају примања у тренутку подношења захтева, што су овом случају породиљска примања.
- Да ли земљиште спада у поседовање некретнине или не?
-
Поседовање земљиште не ускраћује право подношења захева за субвенције. Уколико је то земљиште на којем би се потенцијално градила кућа, онда власник тог земљишта у потпуности мора да буде мајка, односно подносилац захтева.
- Да ли земљиште на коме се гради треба да иде на име супруга или супругино име?
-
Земљиште у потпуности мора да буде имовина мајке, односно подносиоца захтева.
- Уколико желим да купим стан од 100.000 евра, и процењен је стан на ту вредност, држава ми даје 20.000 евра, да ли ја могу моју уштеђевину да уложим у куповину стана 20.000 евра, а остатак 60.000 евра да подигнем стамбени кредит?
-
Када је у питању одређивања износа субвенције, уколико су испуњени сви други услови надлежна Комисија за доделу новчаних средстава за изградњу, учешће у куповини, односно куповину породично-стамбене зграде или стана по основу рођења детета у обзир узима процењену вредност предметног стана/куће, који се дефинише предуговором са продавцем. Комисија не одређује на који начин ће подносилаc захтева обезбедити преостала средства, било да се та преостала средства обезбеђују из личних изворa или кредита.
- Да ли мајка може да добије субвенције за куповину куће, уколико супруг поседује или је продао некретнину у свом власништву, којa није билa стеченa у брачној заједници, и није билa заједничка својина.
-
Приликом поднешења захтева, супружник/ванбрачни партнер може да поседује или прода некретнину у свом власништву под условом да је она стечена пре склапања брака, односно ванбрачне заједнице.
- Да ли може да се пре подношења захтева прода кућа или стан који су заједничка својина стечена током брака, односно ванбрачне заједнице?
-
Подносилац захтева не сме да отуђи стан или кућу на територији Републике Србије. Такође, ни супружник, односно ванбрачни партнер не сме да отуђи кућу или стан у заједничкој својини са подносиоцем захтева стечену по основу брачне тековине или заједнице живота који се налазе на територији Републике Србије.
Подносилац захтева и супружник, односно ванбрачни партнер не смеју да отуђе кућу или стан који су заједничка својина стечена током брака, односно ванбрачне заједнице.
- Колико износе субвенције за изградњу куће у девастираним подручјима?
-
Када подносилац захтева за субвенције жели да изгради стамбени објекат у општини која припада групи девастираног подручја, средства која му могу бити додељена износе до 50% вредности планираних радова на изградњи. Међутим, потребно је имати у виду да тих 50% не може да буде више од 20.000 евра у апсолутном износу.
- Који је рок након рођења детета за подношење захтева за субениције?
-
Рок за подношење захтева са субвенције почиње од дана рођења детета и траје док дете не напуни годину дана.
- Да ли постоји могућност да се поднесе захтев за субвенције за стан у изградњи?
-
Код станова у изградњи потребно је да на таквом стану буде предбележено право својине у корист инвеститора, односно продавца, без терета (нпр. стан не сме да буде оптерећен хипотеком).
- Да ли је битно код које банке се отвара рачун и подиже кредит?
-
Избор банке искључиво зависи од избора подносиоца захтева.
- Да ли подносилац захтева за субвенције може да оствари право, ако је предуговор за изградњу/куповину куће или куповину стана, закључен пре рођења детета?
-
Предуговор мора да буде закључен након рођења детета, односно од тренутка стицања законског основа за подношење захтева за доделу новчане помоћи (субвениције).