НЕМАЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА МЕЂУНАРОДНУ САРАДЊУ (ГИЗ)
Актуелно:
1. Пројекат „Иницијатива за инклузију“ (подстицање запошљавања повратника на локалном нивоу)
Меморандум о сарадњи за пројекат „Иницијатива за инклузију“између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Националне службе за запошљавање и Немачке организација за међународну сарадњу (ГИЗ) потписан је 19. марта 2018. године.
Вредност пројекта је 1.800.000 евра.
Сврха пројекта је стварање основе за реализацију иновативних локалних идеја за запошљавање повратника - тражилаца азила, потенцијалних тражиоца азила, Рома и припадника других маргинализованих и угрожених друштвених група као и размену искустава и примера добрих пракси које ће произаћи из примене конкретних пројеката у седам одабраних градова и општина: Пожаревац, Ариље, Сокобања, Кучево, Нови Пазар, Бечеј и београдска општина Младеновац, као и њима суседним градовима и општинама, уколико је то применљиво.
Временски оквир сарадње је до 30. априла 2019. године.
2. Пројекат „Саветовање о миграцијама у Србији - Немачки информациони центар за миграције, стручно образовање и каријеру (ДИМАК) – „Миграције за развој“
Споразум о спровођењу техничке сарадње на пројекту „Саветовање о миграцијама у Србији - Немачки информациони центар за миграције, стручно образовање и каријеру (ДИМАК) између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Националне службе за запошљавање и Немачке агенције за међународну сарадњу (ГИЗ) потписан је 9. новембра 2016. године.
Свеобухватни циљ Пројекта је јачање развоја земаља порекла миграната, као и поспешивањедоприноса миграната у земљама порекла и унапређивање оквирних услова за легалну радну миграцију и циркуларну миграцију у одређеним партнерским земљама, пружање информација потенцијалним мигрантима о перспективама и могућностима за легалну радну миграцију, о стручном образовању и шансама за каријеру - како у Немачкој, тако и у Србији.
Овај циљ се реализује у оквиру пет области деловања:
- Саветовање за миграциону политику,
- Саветовање за миграције,
- Развојно оријентисан повратак миграната-пренос знања путем повратка стручњака у земљу порекла,
- Сарадња са дијаспором (организације миграната и стручњаци из дијаспоре),
- Пословне идеје за развој.
Временски оквир сарадње је до 31. октобра 2019. године.
3. Пројекат „Подстицање запошљавања младих”
Пројекат има за циљ унапређење услова за боље позиционирање младих између 15 и 35 година старости на тржишту рада, уз успостављање и јачање локалних инцијатива за запошљавање младих. Пројекат је иницирао стручни Национални дијалог за подстицање запошљавања младих који ће препоруке, искуства и знања стечена у току спровођења пројекта интегрисати у политички дијалог у оквиру Немачко-српске иницијативе за одрживи раст и запошљавање.
Главна фаза Пројекта јул 2015 - јун 2019. године.
У припреми:
1. Пројекат „Социјалне услуге за осетљиве групе“
Предлог пројекта „Услуге социјалне заштите за осетљиве категорије“ одобрен је од стране немачког Савезног министарства за привредну сарадњу и развој (БМЗ). Пројекат има за циљ да оснажи развој институција социјалне заштите на локалном нивоу како би се побољшало пружање социјалних услуга осетљивим категоријама становништва, унапреди процес прикупљања релевантних података и надзор приликом обезбеђивања социјалних услуга осетљивим групама на локалном и националном нивоу као и да се ојача координација и сарадња између релевантних учесника и између учесника и осетљивих категорија такође.
Према предлогу пројекта биће изабрано 12 општина којима ће бити пружена подршка у оснаживању услуга социјалне заштите.
Вредност пројекта је 3.000.000 евра.
Временски оквир сарадње је 31. децембар 2020. године.