Aa

Aa

OБЕЛЕЖEНА 102. ГОДИШЊИЦА ОД СТРАДАЊА СРПСКИХ ИНТЕРНИРАЦА У ЛОГОРУ У АРАДСКОЈ ТВРЂАВИ У РУМУНИЈИ

OБЕЛЕЖEНА 102. ГОДИШЊИЦА ОД СТРАДАЊА СРПСКИХ ИНТЕРНИРАЦА У ЛОГОРУ У АРАДСКОЈ ТВРЂАВИ У РУМУНИЈИ

Читај ми

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

 

Арад, Темишвар, Румунија – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић предводио је 16. октобра 2017. године  комеморативну свечаност у оквиру Арадске тврђаве у Граду Араду у Румунији и код спомен обележја на градском гробљу „Помениреа“ у Араду поводом обележавања 102. годишњице  од страдања српских интернираца у логору у Араду у Румунији. 

Том приликом се обратио државни секретар Негован Станковић и присутне подсетио о размерама страдања Срба током Првог светског рата у астроугарским логорима на територији данашње Републике Румуније, који је рекао: „О узрасту и полу затвореника није се водило рачуна. Овде су довођени сви! Од тек рођене деце до стараца. Мучени су глађу, жеђу, хладноћом, врућином, батинама, прљавштином која је проузроковала епидемије пегавог тифуса, туберкулозе, дизентерије. Болести су косиле силно и неумољиво, од августа 1914. па до марта 1915. године умрло је 1772 интернирца.“ Станковић је нагласио да: „ су убице за собом оставиле чемер и бол, али и веру да је пријатељство српског и румунског народа неуништиво, што се како каже „потврдило 1932. године кад је на Помениреи, тада Краљевина Југославија, подигла скромни споменик над костурницом у којој је сахрањен мањи део страдалих.“ Додао је и да се „заједништво сковано у рату наставило и у миру и да до данашњих дана траје“, као и да је „Србија изузетно поносна што је гост на територији државе која није признала самопрокламовано Косово“.

Церемонији су такође присуствовали представници  Министарства одбране и Војске Србије, генерални конзул Амбасаде Србије у Темишвару, студенти Полицијске и Војне Академије из Београда, званичници Румуније као и удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. 

Истог дана положени су венци и одата почаст код споменика страдалим југословенским пилотима у Другом светском рату који се налази у Темишвару.

                                                                                                               ******

У раздобљу Првог светског рата на територији румунског града Арада, прецизније у оквирима Арадске тврђаве, постојао је аустро-угарски логор за интернирце у коме је било заточено више хиљада лица српског порекла. Током четири ратне године, према расположивим подацима страдало је њих 4317.

Сахрањивање страдалих вршено је на две локације:

- у непосредној близини саме тврђаве, на обали реке Мориш и

- на арадском градском гробљу ``Помениреа``;

Локалитет у непосредној близини тврђаве није обележен и претпоставља се да је ту покопан највећи број страдалих.

На Арадском градског гробљу ``Поменириа`` 1932. подигнут је скромни камени споменик изнад костурнице у којој је сахрањен мањи број страдалих.

Залагањем Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Генералног конзулата у Темишвару, румунска страна извршила је 2006. године неопходне радове на уређењу споменика и костурнице на арадском градском гробљу ``Поменириа`` те се садашње стање може сматрати у потпуности задовољавајућим. 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања од тада, посредством Генералног конзулата у Темишвару, измирује трошкове редовног одржавања тог војног меморијала. 

Локалитет у близини  Арадске  тврђаве представља масовну гробницу чија обрада (одређивањем величине, ексхумација, антрополошка обрада посмртних остататака, привремено похрањивање и др.) представља дуготрајан и сложен процес коме треба приступити тек након што са румунском страном буде усаглашена одлука о подизању спомен-костурнице или спомен-обележја на том или неком другом локалитету. 

Генерални конзулат Републике Србије у Темишвару је 2014. године поднео захтев за постављање спомен-обележја у оквиру Тврђаве у Араду Министарству националне одбране Румуније и спровео поступак јавне набавке. Поступак прибављања дозвола окончан је почетком октобра 2017. године.