Aa

Aa

Државна секретарка Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић и помоћница министра Нина Митић разговарале са предузетницама у Зрењанину и Житишту

Државна секретарка Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић и помоћница министра Нина Митић разговарале са предузетницама у Зрењанину и Житишту

Читај ми

Државна секретарка Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић и помоћница министра Нина Митић посетиле су Град Зрењанин и општину Житиште,  поводом 15. октобра, Међународног дана сеоских жена.
Божовић и Митић заједно су, са начелницом Средњебанатског управног округа Снежаном Вучуревић, градоначелником Зрењанина Чедомиром Јањићем, председником општине Житиште Митром Вучуревићем и посланицом у Скупштини АП Војводине Стојанком Лекић, обишле три домаћинства у Лазареву и Житишту у којима се жене успешно баве предузетништвом, а потом и разговарале са женама са територије општине Житиште, на трибини организованој у том месту.
Државна секретарка истакла је да Влада Републике Србије жели да пошаље поруку да држава, кроз законе и инситуције, ствара прави амбијент за подршку женама уопште, као и женама на селу, и њиховом економском оснаживању.
„Ресорно министарство по први пут има сектор који ће се бавити само унапређивањем положаја жена, односно питањима родне равноправности и активне улоге жена у друштву. Ова домаћинства, која смо посетили, пружају најбољи могући пример како су жене организоване, како раде и коју подршку имају од стране своје локалне заједнице. Ове жене дају пример и оснажују и друге жене, и на овакав начин се пружа подршка и друштвеној заједници”, рекла је државна секретарка и додала да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, на челу с министром Зораном Ђорђевићен, активно ради на мерама и програмима који ће пружати подршку и овим, и свим осталим женама, јер анализе показују, не само у Србији, већ и у свету, да су жене на селу у најтежем положају.
Божовић је истакла да је то посебно изражено у руралним деловима земље, где жена нема подршку, јер подаци показују да она води домаћинство, да брине о деци, активно учествује у пољским радовима, брине о старим родитељима, а најмање се пита о пословима управљања и питањима власништва. 
„Разговараћемо заједно и тимски се договарати се о даљим мерама и активностима усмереним ка томе, следећи најбоље примере праксе, попут ових у Лазареву и Житишту”, казала је Стана Божовић.
Помоћница министра Нина Митић истакла је да је економско оснаживање жена веома значајно, посебно оним женама које су претрпеле неки вид насиља, јер уколико су оне економске јаке, нису зависне ни од кога, а то и јесте циљ новог Сектора за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности.
Митић је, у вези са тим, подсетила да је пројекат СОС националне линије, чије оснивање је покренуло Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у завршној фази, а њен циљ је да пружи жртвама насиља одговарајуће информације и и психосоцијалну подршку.
Божовић и Митић, у Лазареву, посетиле су домаћинство Миланке Фуртуле, која се бави производњом различитих врста мрежа од канапа и Анице Батинић, произвођача меда и производа на бази меда, а у Житишту домаћинство Ане Косо, произвођача поврћа у пластеницима. Све три жене са великим успехом баве се тим пословима, од њих остварују и значајне приходе за своја домаћинства, а користе и различите врсте субвенција од стране локалне самоуправе, Покрајине и Републике Србије, што су посебно истакле током данашњег разговора.