Aa

Aa

Србији одато признање због односа према мигрантима

Србији одато признање због односа према мигрантима

Читај ми

Председница Владе Србије Ана Брнабић у име Србије председавала je радном групом за политике миграција и граница у оквиру састанка Светског економског форума. 
Том приликом премијерка је истакла да је ово председавање показатељ да свет одаје признање свим грађанима Србије због односа који има према мигрантима.
„Кроз нашу земљу прошло је више од милион људи из угрожених земаља и ми ни у једном тренутку нисмо затварали наше границе. Додатно, у овој школској години 645 ђака миграната похађа школе у Србији. То је препознато у Европи и председавање овом радном групом је признање Србији за учињене напоре у мигрантској кризи“, рекла је премијерка.
Република Србија ће се у будућности ослањати на четири стуба које је Светски економски форум дефинисао.То су свакако управљање токовима људи и контрола граница европских земаља, питање интеграције миграната у Европи, као и могућности за унапређење положаја миграната у земљама порекла.
 „Оно што сматрам посебно важним јесте промена и побољшање јавне слике о мигрантима у европском јавном мњењу. Морамо тежити стварању инклузивне Европе, која ће искористити предности миграција и која ће неговати вредности отворености и инклузије“, истакла је премијерка Ана Брнабић.
Овом приликом премијерка се осврнула и на то да у Србији упркос ратовима који су оставили дубок траг у српском друштву живи 26 етничких или националних мањина, што је више него било где у Европи и да је Србија сагледавши себе прихватила друге и схватила да разлике не морају водити у сукоб.
„Од средине која се није либила да покаже физичко насиље над неистомишљеницима успели смо да искорачимо и креирамо друштвену атмосферу, да се недавно одржана Парада поноса одржи без тензије и увреда. На овогодишњој Паради, поред мене, учествовали су и два министра и градоначелник Београда, што представља озбиљну политичку поруку и знак да је наше друштво сазрело, да се не одриче различитости и да на мањине не гледа са ниподаштавањем“, нагласила је Ана Брнабић.
Премијерка је указала на то да се различитост и толеранција не смеју свести само на уважавање припадника ЛГБТ популације, већ и на Роме, особе са инвалидитетом, жене и децу жртве насиља, особе које пате од тешких и ретких болести, као и све остале мањинске групе.
Председница Владе први је представник Србије који председава радном групом у оквиру Светског економског форума, која анализира политике у вези са најактуелнијим политичким, економским, друштвеним и безбедносним питањима.