Aa

Aa

Министар Ђорђевић на обележавању 26. годишњице од смрти народног хероја Милана Тепића

Министар Ђорђевић на обележавању 26. годишњице од смрти народног хероја Милана Тепића

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић свечано је открио споменик народном хероју Милану Тепићу, на углу улица Љутице Богдана и кнеза Александра Карађорђевића на Дедињу. Министар Ђорђевић и министар  одбране Александар Вулин предводили су церемонију полагања венаца и одавања почасти поводом обележавања 26. годишњице од смрти народног хероја Милана Тепића. 
Министар Ђорђевић подсетио је окупљене да је тог 29. септембра 1991. године мајор Милан Тепић служио земљи којој је положио заклетву и додао да се такви хероји не рађају сваког дана, али да управо они одређују карактер и судбину читавог народа.
„Овај споменик који данас откривамо не указује част само Милану Тепићу, или његовој породици, већ указује част читавом српском народу. Захваљујући овом споменику, Србија је данас  праведнија држава, боља него што је јуче била. Праведнија јер је одала признање јунаку који то заслужује. И  боља јер је заштитила истину о човеку који је одлучио да оде у легенду“, поручио је министар.
Министар Ђорђевић је истакао да је херојска смрт Милана Тепића сачувала осмех многих људи и да је жртвујући себе спречио смрт ко зна колико недужних цивила који би страдали баш од метака које је велики Тепић уништио. 
„Војничка част која га је красила учинила је да одржи своју дату реч. Одабрао је небеску Србију. Војно складиште дигао је у ваздух. Та детонација и данас одзвања у нашим срцима. Херојско дело и свесно поднета жртва, одредила је његову судбину, али и судбину многих других“, истакао је министар.
Поред министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и министра одбране, венце су положили и одали почаст представници Министарства одбране и Војске Србије, чланови породице народног хероја Милана Тепића, удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.


*******


Милан Тепић је рођен у месту Комленац код Козарске Дубице, 1957. године.
29. септембра 1991. године  погинуо је у Беденику код Нове Раче, јер није желео да препусти непријатељу велико складиште оружја и муниције које му је чувао. Мајор Милан Тепић дигао је у ваздух војно складиште и себе. Ово дело многи су упоредили са сличним потезом ресавског војводе Стевана Синђелића.
Председништво СФРЈ је 19. новембра 1991. године постхумно одликовало мајора Милана Тепића „за изванредан подвиг у борби против непријатеља приликом њиховог напада на касарну ЈНА у Бјеловару“ Орденом народног хероја Југославије и прогласило народним херојем Југославије.