Aa

Aa

Министар Ђорђевић на конференцији „Унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите у Србији“

Министар Ђорђевић на конференцији „Унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите у Србији“

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић,  министарка правде Нела Кубуровић, амбасадор и шеф делегације Европске уније у Републици Србији Сем Фабрици и директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен-Ло отворили су конференцију „Унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите у Србији“ на којој су представљене спроведене активности и постигнути резултати истоименог пројекта. 
Пројекат спроводи УНИЦЕФ, у партнерству са Министарством правде и Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије и уз финансијску подршку Европске уније.

Министар Ђорђевић нагласио је да Република Србија доследно примењује одредбе Конвенције о правима детета из 1989. године, која  представља међународни споразум у свим друштвеним областима окренутим деци, односно подршци породици, образовању деце, социјалној безбедности, личном интегритету.

„Деца представљају једну од најосетљивијих друштвених категорија, којој се посвећује посебна пажња - од људских права и заштите њиховог положаја, до обезбеђења социјалних услуга нaмењених њиховом јачању или подршци онима који имају сметње у развоју“ рекао је министар.

Имајући у виду да породица представља најздравији амбијент за развој једног детета, како наводи министар Ђорђевић, Министарство за рад, у складу са Законом о министарствима, ради на подршци деци у оквиру социјалне заштите. 

„Министарство нити може нити сме остати по страни и не реаговати по питању случајева у којима су деца у сукобу са законом, жртве или сведоци, него ангажовати своје капацитете, позвати и мотивисати центре за социјални рад како би зауставило и
 умањило наведене негативне тенденције“, истакао је Ђорђевић.
    
Министарка Кубуровић указала је да је пројекат, као један од својих приоритета, поставио ефикасну примену васпитних налога и васпитних мера ванзаводског карактера у циљу јачања личне одговорности малолетних учинилаца и њихове ресоцијализације у друштво. 

„Применом васпитних налога не само да се врши реинтеграција малолетника у друштво, већ се повећава и ефикасност рада судија и јавних тужилаца, и убрзава се поступак са исходом чији је квалитет немерљиво унапређен за друштво у целини“, истакла је министарка правде.

Амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Сем Фабрици рекао је да делегација Европске уније остаје снажно посвећена наставку даљег рада са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством правде и УНИЦЕФ-ом у стављању приоритета на развој система правосуђа по мери детета.

Директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен-Ло истакао је да је Србија пример добре праксе када се говори о раду са малолетним учиниоцима или у случајевима када деца жртве у кривичном поступку треба да дају изказ суду. 
„Задовољство ми је што ће УНИЦЕФ, Влада Републике Србије и Европска унија наставити трипартитну сарадњу у области даљег јачања реформи у области правде за децу“, изјавио је Сен-Ло.
                                                                                                               ***
Дводневна конференција, посвећена унапређивању права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите, омогућиће размену искустава и научених лекција из области примене васпитних налога за малолетне учиниоце кривичних дела, заштите деце жртава у кривичном поступку, унапређења права деце у грађанском судском поступку и јачања капацитета пружалаца бесплатне правне помоћи.